مقام سابق کنترل تسلیحاتی آمریکا:

در صورت انجام آزمایش هسته‌ای تحریم‌های شدیدتری علیه پیونگ‌یانگ اعمال می‌كنیم

سیاسی

هیچ تردیدی وجود ندارد که چنانچه کره‌شمالی چهارمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام دهد، آمریکا اقدام‌های سخت‌گیرانه‌تری علیه این کشور در پیش خواهد گرفت.

یکی از مقام‌های سابق کنترل تسلیحاتی آمریکا امروز – چهارشنبه – اعلام کرد که چنانچه کره‌شمالی اقدام به انجام آزمایش هسته‌ای جدید کند، واشنگتن تحرین‌های سنگین‌تری علیه پیونگ‌یانگ اعمال خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، «رابرت اینهورن» مشاور سابق در زمینه خلع سلاح و کنترل تسلیحات در وزارت خارجه آمریکا در حاشیه نشستی در سئول تاکید کرد: «هیچ تردیدی وجود ندارد که چنانچه کره‌شمالی چهارمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام دهد، آمریکا اقدام‌های سخت‌گیرانه‌تری علیه این کشور در پیش خواهد گرفت.»

وی ادامه داد: «معتقدم که چنانچه کره‌شمالی آزمایش هسته‌ای جدیدی انجام دهد، مرتکب اشتباه بزرگی خواهد شد.»
اینهورن در ادامه بر نقش کلیدی چین در روند تلاش برای پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی تاکید کرد.

وی با اشاره به پیشرفت‌ کره‌شمالی در تکنولوژی موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای، گفت که انجام آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای بیشتر، به این کشور کمک می‌کند توانایی خود در زمینه موشک‌های بالستیکی که قابلیت هدف قرار دادن آمریکا را دارند، افزایش دهد.

این مقام سابق آمریکایی در ادامه گفت که برآورد ما این است که کره‌شمالی تلاش می‌کند به فناوری ساخت تجهیزات هسته‌ای در ابعاد بسیار کوچک که قابلیت نصب رومی موشک‌های دور برد را دارند، دست پیدا کند.

بر اساس این گزارش، سخنان اینهورن بعد از آن بیان می‌شود که مقام‌های سئول اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌ای حاکی از افزایش تحرکات در پایگاه زیرزمینی هسته‌ای کره‌شمالی است و همین مساله احتمال انجام چهارمین آزمایش هسته‌ای توسط این کشور را پررنگ‌تر کرده است.

کد N240552