دهقانی اعلام کرد

درخواست رییس کمیته میزبان سازمان ملل از آمریکا برای عمل به تعهداتش در صدور روادید

سیاسی

در پی درخواست نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل از کمیته میزبان این سازمان درباره عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی نماینده دائم تعیین‌شده توسط کشورمان، این کمیته بعدازظهر روز گذشته (به وقت محلی در نیویورک) تشکیل جلسه داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این جلسه غلامحسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل در نیویورک ضمن تبیین تضییقات تحمیلی بر هیات ایران توسط دولت میزبان، موضوع عدم صدور روادید برای نماینده ایران را تخلفی آشکار از تعهد دولت آمریکا بر اساس مقررات حقوق بین‌الملل از جمله توافق مقر دانست و تاکید کرد که همه دولت‌های عضو و مسئولان سازمان ملل باید در مخالفت با این تخلف و جلوگیری از آن احساس مسئولیت کرده و به منظور حفظ اعتبار سازمان ملل و اطمینان از کارآیی نمایندگی‌های دولت‌های عضو این سازمان با این موضوع به طور جدی برخورد کند.

دهقانی با برشمردن بندهایی از موافقت‌نامه مقر که بر تعهد صریح دولت میزبان مبنی بر صدور روادید برای نمایندگان کشورها نزد ملل متحد اشاره دارد تاکید کرد که معاون حقوقی دبیرکل سازمان ملل باید همه تدابیر لازم برای اینکه مقامات دولت آمریکا از تعهدات حقوقی خود تبعیت کنند را اتخاذ کنند.

وی از کمیته میزبان خواست که این موضوع را به طور جدی و فوری تحت بررسی قرار دهد و با توسل همه شیوه‌ها و ابزارها، اطمینان یابد که دولت میزبان تصمیم اخیر خود مبنی بر عدم صدور روادید را که تخلفی آشکار از تعهدات بین‌المللی آمریکا است مورد بازنگری قرار دهد.

سفیر کشورمان همچنین از دبیرکل سازمان ملل به عنوان طرف قرارداد با دولت میزبان درخواست کرد که به مسئولیت خود در اطمینان یافتن از اجرای کامل و دقیق قرارداد مقر عمل کند.

سفیر و سرپرست نمایندگی دائم کشورمان در پاسخ به اظهارات بی‌اساس نماینده آمریکا در توجیه عدم صدور روادید در این جلسه با تشریح چند نمونه از اقدامات خصمانه آمریکا علیه ملت ایران، اظهار کرد: ملت ایران خاطرات تلخ‌تر از دخالت‌ها و اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران در 60 سال گذشته دارد که ذکر همه آنها در جلسه این کمیته ضروری نیست؛ زیرا در این کمیته ما درباره تعهد حقوقی دولت میزبان و رعایت حقوق اعضای ملل متحد سخن می‌گویم. بنابراین ملاحظات و تصمیمات سیاسی داخلی کشورها نمی‌تواند در این ارتباط جایگاهی برای طرح داشته باشد. با توجه به اینکه معمولا در کمیته روابط با دولت میزبان تعداد محدودی از کشورها شرکت می‌کنند برخی از کشورها از جمله روسیه، چین‌،‌ اکوادور،‌ روسیه سفید، کوبا و سوریه در حمایت از موضع ایران سخنرانی کردند.

در پایان رییس کمیته میزبان از دولت آمریکا درخواست کرد که اعطای روادید برای اعضا را تسهیل و مفاد موافقتنامه مقرر را اجرا کند و تاکید کرد که با توجه به حساسیت این موضوع کمیته مسئله را همچنان تحت پیگیری خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N240445