روابط تجاری ایران و هند گسترش می یابد- ورود تجار ایرانی به دهلی نو

هند,ایران

دهلی نو - ایرنا - هیاتی از تجار و بازرگانان ایرانی با هدف گسترش مناسبات تجاری با هندوستان سفری را به این کشور جنوب آسیا آغاز کردند.

به گزارش ایرنا، این هیات شامل 20 نفر از تجار و بازرگانان استان خراسان شمالی که در زمینه صادرات محصولات فعالیت دارند، سه شنبه شب وارد دهلی نو شد.

این هیات تجاری قرار است در مدت یک هفته با سفر به ایالت های مختلف هند با تجار و بازرگانان این مناطق دیدار و گفت و گو کنند.

بازرگانان خراسان شمالی در این سفر تجاری همچنین بازدیدهایی از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور هند خواهند داشت.

انعقاد قرارداد برای مبادلات تجاری دوجانبه و برپایی نمایشگاه های مشترک از دیگر برنامه های سفر این هیات تجاری کشورمان به شمار می آید.

این نخستین سفر خارجی برای تجار خراسان شمالی است که در سال 93 برنامه ریزی شده است.

حجم روابط تجاری ایران و هند در پنج سال گذشته از حدود 9 میلیارد دلار به حدود 16 میلیارد دلار رسیده و دو کشور در تلاشند این رقم را تا پنج سال آینده به بیش از 25 میلیارد دلار افزایش دهند.

براساس آمار رسمی سالانه حدود 10 درصد از حجم صادرات استان خراسان شمالی به هند صورت می گیرد. پارسال این رقم کمتر از 15 میلیون دلار بود.

محصولاتی مانند زعفران و خشکبار ایرانی به علت کیفیت بالا و طعم منحصر به فرد طرفداران زیادی در هندوستان دارد و بخش عمده این محصولات از خراسان شمالی به این کشور صادر می شود.

آساق ** 2167 ** 275 **
کد N240125