نشست امروز پارلمان لبنان با هدف انتخاب رئیس‌جمهور جدید

سیاسی

اعضای پارلمان لبنان امروز (چهارشنبه) با هدف انتخاب رئیس جمهور جدید نشستی را برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، پارلمان لبنان امروز (چهارشنبه) برای انتخاب رئیس جمهوری جدید نشستی را برگزار می‌کند.

قرار است دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان، رئیس جمهوری کنونی لبنان در 25 مه به پایان برسد.

سلیمان پیشتر گفته بود که هرگز برای انتخاب دوباره در سمت ریاست جمهوری تلاش نخواهد کرد این در حالی است که تنها تعداد کمی از لبنانی‌ها برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده‌اند.

سمیر جعجع، رهبر حزب "القوات اللبنانیه" و یکی از رهبران ائتلاف "14 مارس" تنها سیاستمداری است که نامزدی خود را به صورت رسمی اعلام کرده است.

نادین موسی، جامعه شناس و فعال در امور مدنی نامزد دیگری است که تاکید دارد از تایید مردمی گسترده‌ای در میان جامعه لبنان برخوردار است.

میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح لبنان نیز آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است.

براساس نظام لبنان، رئیس جمهور باید مسیحی، نخست وزیر باید مسلمان و از فرقه سنی و رئیس پارلمان باید مسلمان و شیعی باشد.

براساس قانون اساسی لبنان، حد نصاب قانونی برای افتتاح جلسه پارلمان جهت انتخاب رئیس جمهور حضور حداقل 86 نماینده از مجموع 128 نماینده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیاز دارد در دور اول رای گیری به دو سوم آرای نمایندگان و در دور دوم به دست کم 65 رای نمایندگان دست یابد.

این در حالی است که محافل سیاسی لبنان بعید می‌دانند نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در دور اول یعنی جلسه امروز به آرای مورد نظر دست یابند.

انتهای پیام

کد N240097