گفتگوی تلفنی کری با لاوروف و یاتسنیوک/تهدید آمریکا به تشدید تحریم‌ها علیه مسکو

سیاسی

یکی از مقام‌های ارشد آمریکا گفت، وزیر خارجه این کشور در تماسی تلفنی با همتای روسی خود گفت: اگر تنش‌ها در شرق اوکراین کاهش نیابد، تحریم‌های بیشتری علیه روسیه اعمال خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقام آمریکایی افزود: جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا با سرگئی لاوروف، همتای روسی و آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین تماس تلفنی برقرار کرد.

وی ادامه داد: کری در مکالمه تلفنی‌اش با لاوروف نسبت به عدم اقدامات مثبت روسیه در راستای کاهش تنش‌ها ابراز نگرانی کرده و به شواهد متعددی مبنی بر این که جدایی طلبان به اشغال ساختمان‌های بیشتر ادامه داده و خبرنگاران و غیرنظامیان را اسیر می‌کنند، اشاره کرد.

این مقام گفت: کری از روسیه خواست تا لفاظی‌های تنش آمیز خود را کاهش داده، به صورت دیپلماتیکی با سازمان امنیت و همکاری اروپا و دولت اوکراین مشارکت کرده و از اشغالگران ساختمان‌های دولتی بخواهد تا خلع سلاح شده و در ازای عفو عقب نشینی کنند.

وی افزود: کری همچنین تکرار کرد که عدم اجرای توافقنامه ژنو منجر به افزایش تحریم‌ها علیه روسیه می‌شود.

لاوروف در پاسخ به کری گفت: اوکراین باید اقدامات ضروری برای اجرای توافقنامه ژنو با هدف کاهش بحران اوکراین را انجام دهد.

کری به یاتسنیوک گفت: کی‌یف باید اقدامات مهمی را در راستای کاهش تنش‌ها از جمله پیشبرد قانون عفو، گسترش مذاکرات ملی در خصوص اصلاح قانون اساسی با حضور نمایندگان تمامی مناطق و همکاری نزدیک با هیات نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام داد.

واشنگتن گفت: اگر روسیه اقداماتی را در راستای انجام این توافقنامه انجام ندهد، در چند روز آتی در رابطه با افزایش تحریم‌ها علیه روسیه تصمیم گیری خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N240054

وبگردی