حمید قزوینی: دولت بصورت شفاف مشکلات کشور را با مردم در میان بگذارد

دولت,هدفمندي يارانه‌ها,مجمع نيروهاي خط امام

یک عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام، با بیان اینکه "اعتماد عمومی شهروندان به نظام، مهمترین سرمایه حکومت است"، گفت: دولت برای اینکه در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها موفق باشد و مردم را با خود همراه کند، باید بصورت شفاف وضعیت کشور را برای مردم شرح دهد.

حمید قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "اعتماد بین حکومت و مردم یک رابطه دوسویه است"، خاطرنشان کرد: از دست رفتن اعتماد از یک سو ریشه در عملکرد طرف مقابل دارد. هنگامی که در تعامل دو سویه نواقصی وجود داشته باشد، این بی‌اعتمادی شکل می‌گیرد.

این فعال سیاسی با اشاره به حوادث سال‌های اولیه انقلاب اسلامی، افزود: در اوایل دوران جنگ و در دوران دولت شهید رجایی به خاطر شرایط جنگ در کشور بی‌ثباتی بوجود آمده بود و به همین دلیل مردم به بانک‌ها هجوم آوردند و پول‌های خود را خارج کردند. پس از این اتفاق شهید رجایی خدمت امام(ره) رفت و مشکل را با ایشان در میان گذاشت. امام به شهید رجایی گفتند که وی مستقیماً با مردم صحبت کند و بصورت شفاف مشکلات را به مردم بگوید و از مردم کمک بخواهد. پس از اینکه شهید رجایی مشکلات کشور را برای مردم شرح داد و از مردم خواست تا آنها به دولت اعتماد کنند و به کمک دولت بیایند، مردم برای بازگرداندن پول‌ها به بانک‌ها رجوع کردند.

این عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام ادامه داد: در آن دوران مردم، دولت و نظام را از خود می‌دانستند و در نتیجه مشکلات با تعامل سازنده مردم و حکومت حل می‌شد. در دوران جنگ نیز از مردم خواسته شد که برای دفاع از کشور به جبهه بروند و مردم هم مهمترین سرمایه خود یعنی جانشان را تقدیم انقلاب و نظام کردند.

وی با بیان اینکه "هنگامی که به همین مردم گفته می‌شود از دریافت یارانه انصراف دهند، مردم همراهی نمی‌کنند زیرا در سال‌های گذشته به اعتماد مردم آسیب جدی وارد شد"، گفت: در این سال‌ها هر روز اخبار متعدد از سوءاستفاده و تخلفات مالی منتشر شد؛ پس مردم حق دارند با شنیدن این اخبار اعتماد خود را از دست بدهند. وقتی اعتماد مردم از دست رفت، رفتارشان نیز تغییر می‌کند.

قزوینی در ادامه با اشاره به اینکه "هدفمندی یارانه‌ها یک سمفونی است"، خاطرنشان کرد: فقط تعدادی از سازهای این سمفونی در اختیار دولت است و سایر سازها در اختیار سایر قوا و دستگاه‌های کشور است. برای اینکه این سمفونی به خوبی اجرا شود، همه دستگاه‌ها و قوای نظام باید بصورت هماهنگ عمل کنند. اگر صداوسیما یا مجلس شورای اسلامی در این راستا به اعتماد عمومی ضربه بزنند، تلاش‌های دولت هم بی‌فایده خواهد بود. بطور مثال در روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره عملکرد مالی باشگاه‌های ورزشی اعلام شد که این گزارش آثار منفی بر افکار عمومی داشته است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین اظهار کرد: رئیس‌جمهور قبلی در مورد یارانه‌ها گفته بود که این پول،‌ پول امام زمان(عج) است در حالی که امروز بیان می‌شود که گرفتن این پول برای کسانی که نیاز ندارند، شرعاً اشکال دارد. این دوگانگی‌ها هم اعتماد عمومی مردم را از بین می‌برد و هم به دیدگاه‌های دینی مردم ضربه وارد می‌کند.

این عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام در ادامه با بیان این اعتقاد که "اکنون هماهنگی کافی میان قوا و دستگاه‌های کشور برای اجرای مرحله دوم هدفمندی وجود ندارد"، تصریح کرد: دولت تلاش می‌کند همه واقعیات کشور را به مردم نگوید در حالی که باید شفاف باشد و مشکلات کشور را با مردم در میان بگذارد تا مردم با دولت تعامل کنند. مهم نیست که جنا‌ح‌های رقیب دولت درباره بیان مشکلات کشور از سوی رئیس‌جمهور چه مواضعی می‌گیرند، زیرا جایگاهی در افکار عمومی ندارند. اگر مردم بدانند چه بر کشور گذشته است، بصورت صحیح‌تری تصمیم ‌می‌گیرند.

وی در پایان با بیان اینکه "دولت در عین حال نباید فضا را ملتهب کند"، تاکید کرد: اگر مردم از عملکرد بابک زنجانی اطلاع نمی‌یافتند، شاید نحوه برخورد قوه قضائیه با وی متفاوت می‌بود اما اطلاع‌رسانی درباره این فرد موجب ورود جدی قوه قضائیه به این مسأله شد.

انتهای پیام

کد N239957