معاون نخست وزیر چین از ایران با عنوان یک شریک مهم یاد کرد

چین,ایران

پکن - ایرنا - ˈجانگ گایو لیˈ معاون نخست وزیر چین در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران از تمایل پکن برای همکاری های بیشتر و نزدیکتر اقتصادی با تهران به عنوان یک شریک مهم خبر داد.

به گزارش ایرنا، معاون نخست وزیر چین گفت که همکاری این کشور با ایران در زمینه های مختلف اقتصادی گسترش خواهد یافت.

شبکه تلویزیون مرکزی چین روز چهارشنبه به نقل از وی گفت که چین بدنبال گسترش مناسبات با ایران در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه مالی است و این هدف باید با همکاری مشترک تهران تحقق یابد.

جانگ گایو لی ایران را شریک مهم چین دانست و گفت: پکن برای دوستی با ایران اهمیت بسیار زیادی قایل است و این روابط دوستانه را ارج می نهد.

مقام چینی با اشاره به دیدار مقام های بلندپایه ایران و چین و اعزام هیات های اقتصادی و فرهنگی به دو کشور، گفت که همکاری های تهران و پکن در بخش های مختلف از جمله اقتصادی بسیار چشمگیر است.

معاون نخست وزیر چین گفت که با تلاش مشترک دو کشور می توان عمق مناسبات را افزایش داد و در نهایت به تقویت و پیشرفت آن در عرصه های گوناگون از جمله مالی کمک کرد.

سفر ˈعلی طیب نیاˈ وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به چین و دیدار وی با معاون نخست وزیر این کشور روز چهارشنبه بازتاب گسترده ای در رسانه های چین داشت.

خبرگزاری شین هوا نیز گزارش کرد که چین و ایران بدنبال توسعه روابط با همکاری یکدیگر هستند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در دیدار روزگذشته با مقام چینی گفته است که ایران به روابط با چین بسیار اهمیت می دهد.

وی گفت که ایران مایل به همکاری های گسترده تر در قلمروهای اقتصادی، مالی، تجاری، زیربنایی، سرمایه گذاری و انرژی با چین است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با مقامات اقتصادی چین، درخصوص توسعه سرمایه گذاری های موثر چین در زیرساخت ها و پروژه های اقتصادی کشور بحث و تبادل نظر کرده است.

وی روز دوشنبه نیز با لو.جی.وی وزیر دارایی چین دیدار کرد و در این ملاقات بر توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به مهمترین دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم در کمتر از یکسال گذشته، از اهتمام همه جانبه دولت برای بسط و گسترش مناسبات با کشورهای منطقه بویژه جمهوری خلق چین خبر داد.

طیب نیا همچنین ابراز امیدوتری کرد در آینده نزدیک، حوزه مبادلات اقتصادی دو کشور گرایش عمده خود را معطوف به کمک تهران به تامین انرژی به عنوان یکی از ضروری ترین نیازهای اقتصاد چین و از جانب دیگر رشد سرمایه گذاری چینی ها در پروژه های عمرانی ایران نماید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران همچنین با گائو هوچنگ وزیر تجارت چین دیدار و گفتگو کرد. وی با تاکید بر اینکه اکنون بهترین فرصت برای تبدیل روابط اقتصادی دو کشور از یک روابط تجاری عادی به یک روابط تجاری ویژه است، گفت: امید است بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های خارجی چین متوجه ایران شود.

طیب نیا را در این سفر معاون بین الملل وزیر نفت، معاون رئیس کل بانک مرکزی، معاون سرمایه گذاری خارجی وزیر اقتصاد و چند تن از مقامات اقتصادی دیگر همراهی می کنند.

آساق ** 2100 ** 1611
کد N239949