رهبر حزب پیشرو صربستان مامور تشکیل دولت جدید شد

دولت جدید,صربستان

بلگراد-ایرنا- ˈتومیسلاو نیکولیچˈ رییس جمهور صربستان روز سه شنبه ˈآلکساندر ووچیچˈ رهبر حزب پیشرو را پس از 37 روز از برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی، مامور تشکیل دولت جدید کرد.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری صربستان در یک کنفرانس خبری مشترک با اعلام این خبر گفت: زمان انجام مسئولیت ها آغاز شده است و ما با ووچیچ برای همکاری نزدیک به منظور اتخاذ تصمیماتی که شاید سخت هم باشد، توافق کرده ایم.

نیکولیچ با اشاره به اینکه دولت جدید کارهای سختی را پیش رو دارد و مردم از آن انتظارات بسیاری دارند، افزود: بر این باورم که دولت جدید اشتباه نخواهد کرد و تصمیم های مهمی را اتخاذ می کند.

وی تصریح کرد: دولت و ریاست جمهوری همکاری نزدیکی را در تمامی امور خواهند داشت و توافق کرده اند در اتخاذ تصمیمات به صورت جمعی اقدام کنند.

رییس جمهوری صربستان خاطرنشان کرد که آینده کشورش به موفقیت دولت جدید بستگی دارد.

ˈآلکساندر ووچیچˈ رهبر حزب پیشرو و نخست وزیر دولت جدید نیز در این همایش خبری گفت: ظرف 3 تا 4 سال آینده از صربستان یک کشور مناسب و معقول خواهیم ساخت.

وی یادآور شد که در گفت و گو با رییس جمهوری متعهد شده است که صادقانه وظایف خود را انجام دهد و تصمیمات مناسبی را برای صربستان اتخاذ کند.

رهبر حزب پیشرو خاطرنشان کرد که اعضای کابینه وی در نشست کمیته این حزب در تاریخ 25 آوریل ( 5 اریبهشت) مشخص خواهد شد و دو روز بعد، دولت جدید تشکیل می شود.

به گفته وی، دولت جدید صربستان، کوچک، مدرن و کارآمد خواهد بود و از 17 عضو تشکیل می شود.

حزب پیشرو صربستان اعلام کرده است در دولت جدید 6 نفر از اعضای این حزب شرکت خواهند داشت و دیگر اعضای دولت را نمایندگانی از حزب سوسیالیست، افراد غیر حزبی و اقلیت های قومی تشکیل خواهند داد.

آلکساندر ووچیچ رهبر حزب پیشرو که زمانی ملی گرا بود و اکنون سیاستی با گرایش اروپایی و میانه رو دارد، همانطور که در دوره تبلیغات انتخاباتی متعهد شده بود، گفته است به اصلاحات اقتصادی در کشور ادامه خواهد داد و کشور را به سوی عضویت کامل در اتحادیه اروپا سوق خواهد داد.

نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی که به اصرار حزب پیشرو پس از حدود 21 ماه از انتخابات گذشته در سال 2012 میلادی برگزار شد، نشان دهنده این است که این حزب به عنوان قویترین حزب سیاسی صربستان توانسته است استدلال خود را مبنی بر اینکه کشور برای خروج از وضعیت سخت مالی به یک دولت باثبات نیاز دارد، به مردم بقبولاند و تصمیم دارد در دولت جدید، تصمیم های سخت اقتصادی اتخاذ کند.

حزب پیشرو صربستان از طریق ائتلاف با جنبش احیای صربستان، حزب سوسیال دموکرات و حزب صربستان نوین در انتخابات زودهنگام پارلمانی 25 اسفند توانست با کسب 158 کرسی، اکثریت آرا را در مجلس جدید این کشور اروپای شرقی بدست آورد.

با این تعداد کرسی، حزب پیشرو به تنهایی قادر به تشکیل دولت است اما رهبران آن تصمیم گرفته اند دیگر احزاب سیاسی به ویژه اقلیت های قومی و افراد غیر حزبی را نیز در آن مشارکت دهند.

اروپام**2061** شبس 1551
کد N239819