در جلسه جنتی با کمیسیون فرهنگی چه گذشت؟/ توضیحات انصاری درباره جلسه کاخ سعدآباد

ایسنا نوشت:

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر ارشاد و معاونان او برای پاسخگویی به سوالات چند تن از نمایندگان مجلس خبر داد.

سیدعلی طاهری درباره توضیحات معاون پارلمانی رییس جمهور درباره جلسه‌ای که در کاخ سعدآباد برگزار شده، عنوان کرد: آقای سالک در جلسه علنی امروز از آقای انصاری توضیحاتی خواستند که وی گفت موضوع برگزاری جشن درست است اما در مورد برخی اتفاقات موضعی نگرفتند.

او ادامه داد: بحث شوی لباس مطرح شد که آقای انصاری در پاسخ گفتند، خانم‌های سفیران خارجی در این جلسه حضور داشتند و قصد بر این بوده که با سنت‌های ایرانی آشنا شوند اما آقای سالک این مساله را مطرح کردند که وقتی مراسمی به صورت رسمی برگزار می‌شود باید شان آن رعایت شود.

طاهری درباره حضور جنتی در کمیسیون فرهنگی نیز توضیح داد: ابتدا آقای سالک نگرانی‌های جدی خود و کمیسیون و متدینین را در مورد مسائل فرهنگی مطرح کردند و گفتند که سال‌هاست که دشمن حرکاتی انجام می‌دهد به خصوص وقایع مربوط به سال 78 و 88 نیز مطرح شد.

طاهری ادامه داد: سوالات نمایندگان از وزیر نیز بعد از این صحبت‌ها مطرح شد. آقای رحمان‌دوست سوالی در مورد دفن دو فعال موسیقی در قطعه هنرمندان مطرح کردند که آقای مرادخانی و جنتی در این باره توضیح دادند که هدف اصلی ما پدر و مادر این دو جوان بودند که هنرمندان مقبول نظام هستند و نقطه سیاهی در کارنامه خود ندارند. موافقت ما برای این بود که مصیبت این خانواده قدری تسکین پیدا کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی افزود: آقای قاسم جعفری نیز سه سوال از وزیر ارشاد داشتند سوال اول در مورد برگزار نشدن جشنواره افق نو در سال 92 بود که پاسخ وزیر این بود که این جشنواره در تیرماه 92 یعنی در زمان دولت قبل قرار بوده برگزار شود ضمن این که برگزار کنندگان نیز منصرف شدند. قانع شدن آقای جعفری منوط به این شد که توضیحات بیش‌تری با حضور برگزارکنندگان ارائه شود.

او اضافه کرد: سوال دوم ایشان نیز در مورد برگزار نشدن جشنواره تئاتر رضوی در سال 92 بود که به گفته وزیر همایش دیگری جایگزین آن شد. سوال سوم آقای جعفری هم در این رابطه بود که برخی افراد منصوب به امام صحبت‌هایی را در رسانه‌ها مطرح می‌کنند اما با آن‌ها برخورد نمی‌شود. آقای جنتی پاسخ دادند هیات نظارت بر مطبوعات اگر مورد این‌چنینی باشد با آن برخورد خواهد کرد.

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌چنین خانم طبیب‌زاده در مورد مجوز نشر چشمه سوالی مطرح کردند که آقای وزیر گفتند که مجوز نشر چشمه دو ساله بوده و اسفند 92 تمام می‌شده است به همین دلیل ما از آن‌ها تعهد گرفتیم که کتابی با شرایط قبلی چاپ نکنند و آن‌ها تعهد کتبی داده‌اند.

به گفته طاهری سوال دوم طبیب‌زاده در مورد حذف ممیزی و سوال دیگر او در مورد پخش مستندهای مساله‌دار در جشنواره سینما حقیقت بوده که معاون سینمایی جنتی ضوابط مربوط به پخش این مستندها را مطرح کرده است. طبیب‌زاده ه‌مچنین سوالی در مورد غیرعادلانه بودن یارانه کتاب مطرح کرد که معاون ادبی وزیر به آن پاسخ داد و گفت: یارانه‌ها تاکنون ضابطه‌مند نبوده و ما سعی کردیم آن را ضابطه‌مند کنیم.

طاهری در پایان گفت: در جلسه قبل وزیر ارشاد در کمیسیون حاضر نشدند و دو سال آقایان قاضی‌پور و نعمتی به صحن ارجاع شد که آقای نعمتی طی تماسی از سوی وزارتخانه قانع شده و سوالش را به صورت کتبی پس گرفته. معاون پارلمانی وزیر ارشاد نیز مساله‌ای مطرح کردند که آقای قاضی‌پور نیز سوال خود را پس گرفته است.

 

45503

کد N239732