سخنگوی کمیسیون اصل 90 در گفتگو با مهر:

آخرین بررسی‌ها از نتیجه پرداخت خسارت به شاکیان ایران‌خودرو از کامیون‌های هوو

مجلس

سخنگوی کمیسیون اصل 90 گفت: شرکت ایران‌خودرو دیزل با 10 هزار شاکی کامیون‌های هوو مصالحه کرده و تنها 2 هزار و 800 شاکی باقی مانده اند.

مصطفی افضلی‌فر، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون متبوعش گفت: در جلسه امروز در خصوص شکایت تعداد کثیری از خریداران کامیون‌های هوو از شرکت های ایران خودرو با دعوت از سازمان تعزیرات حکومتی مدیران عامل شرکت ایران خودرو دیزل و نمایندگان شرکت ایران خودرو در هیات رئیسه کمیسیون بحث و بررسی کردیم.

وی با اشاره به اینکه موضوع شکایت گران فروشی کامیون ها به خریداران بود، افزود: این کامیون ها باید به قیمت 44 میلیون تومان فروخته می شد که از 51 تا 60 میلیون تومان فروخته شده است و این تخلف آشکار است که باعث شد از 15 هزار و 700 دستگاه کامیون وارد شده به کشور، 12 هزار و 229 دستگاه به افراد واگذار شده و بر این اساس 12 هزار نفر بخاطر این گران فروشی شکایت کردند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 ادامه داد: شرکت ایران خودرو با پرداخت 51 میلیارد تومان با 10 هزار نفر مصالحه کرده است و دو هزار و 800 نفر از شاکیان باقی ماندند که در حال اقدام است.

 افضلی‌فر گفت: بنا شد اولا مدیرعامل شرکت ایران خودرو موظف شود لیست افرادی را که با آنها مصالحه کرده و نیز میزان خسارت را با ارقام و اعداد مشخص به کمیسیون تحویل داده و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی نیز موظف شد از نحوه اجرای احکام گزارشی را به صورت مکتوب به کمیسیون اعلام کند.

وی افزود: همچنین سازمان تعزیرات حکومتی موظف شد در اسرع وقت نسبت به صدور احکام قطعی برای دو هزار و 800 شاکی باقیمانده اقدام کرده و در گزارش خود به کمیسیون تحویل دهد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 یادآور شد: شرکت ایران خودرو دیزل محکوم به جریمه هایی هم شده که باید به دولت پرداخت کند، اما نظر کمیسیون این است که قبل از ورود به جرایمی که باید به دولت پرداخت شود، حقوق و مطالبات مردم در اولویت اول قرار گیرد، زیرا رانندگان کم‌ بضاعت و زحمت‌کش را شامل می شود که در سه نوبت 13 میلیون تومان پرداخت کرده و 40 میلیون تومان را نیز در قالب تشکیلات دریافت نمودند.

 افضلی‌فر درباره اینکه قرار بود در جلسه امروز به شکایت آقای کریمی قدوسی از شورای عالی امنیت ملی به دلیل شکایت شورا از وی رسیدگی شود، پاسخ داد: بنا بود امروز این جلسه تشکیل شود، اما با درخواست آقای کریمی قدوسی و درخواست معاون پارلمانی رئیس جمهور به وقت دیگری موکول شد که قرار شد وقت آن را کمیسیون تعیین کرده و آن را ابلاغ کند.