چین تهدیدهای اخیر کره شمالی را جدی خواند

کره شمالی

تهران-ایرنا- نماینده هسته ای ارشد چین تهدیدات اخیر کره شمالی برای انجام آزمایش هسته ای جدید را جدی خواند و گفت که با این حال پکن دست به اقدامات دیپلماتیک برای جلوگیری از آزمایش هسته ای دیگر توسط پیونگ یانگ زده است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، ˈوو داووییˈ نماینده هسته ای ارشد چین در دیدار با همتای کره ای خود اعلام کرد با توجه به اوضاع در شبه جزیره کره ،تصور می شود تهدیدهای کره شمالی برای انجام آزمایش هسته ای جدید جدی است.

مذاکرت اخیر نمایندگان هسته ای چین و کره جنوبی با هدف چگونگی مهار اقدامات تحریک آمیز اخیر کره شمالی به جای تمرکز فوری بر بررسی راههای ازسرگیری مذکرات شش جانبه انجام شد.

در این دیدار طرف کره ای از نماینده هسته ای چین خواست تا با توجه به نفوذ پکن بر کره شمالی ،چین اقدامات بیشتری در راستای مهار فعالیت های پیونگ یانگ انجام دهد.

اخیرا کره شمالی هشدار داد که شکل جدیدی از آزمایش هسته ای را انجام خواهد داد. این اعلام از سوی کره شمالی اوضاع در شبه جزیره کره را متشنج کرده است.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز روز سه شنبه در مورد افزایش فعالیت ها در مرکز اصلی آزمایش های هسته ای کره شمالی ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت: فعالیت های زیادی در مرکز آزمایش «پونگیه ریˈ و اطراف آن در شمال شرق کره شمالی مشاهده می شود و این موضوع مایه نگرانی است.

کره شمالی سال گذشته میلادی در این مرکز سومین آزمایش هسته ای خود را انجام داد.

در همین حال پس از هشدارهای اخیر کره جنوبی در مورد احتمال آزمایش هسته ای دیگر توسط کره شمالی، سخنگوی وزارت خارجه چین خواستار آرامش در شبه جزیره کره و خویشتنداری طرف های درگیر در مورد مسئله کره شمالی شد.

کین کانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سووالی در مورد احتمال آزمایش هسته ای کره شمالی گفت: ما از تمامی طرف های درگیر در مورد مسئله کره شمالی می خواهیم تا آرامش خود را حفظ کنند و در راستای کاهش تنش ها گام بردارند.

مترجمام**9234**5981
کد N239598