بیانیه اتحادیۀ بین‌المللی امت واحده درباره سوریه

اتحادیۀ بین‌المللی امت واحده در بیانیه‌ای، درباره تقلیل بحران سوریه به موضوع مشاهد مشرفه هشدار داده و اهمیت استراتژیک این وضعیت را گوشزد کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاروان زائران صلح سوریه، هفتۀ گذشته به کار خود پایان داد و هیات ایرانی این کاروان نیز نیمه‌شب سه‌شنبه گذشته به کشور بازگشتند.

متن کامل بیانیۀ اتحادیۀ بین‌المللی امت واحده دربارۀ کاروان زائران صلح به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

عن النبی(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادی یا لِلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ

ورود به چهارمین سال جنگ نیابتی و خانمان‌سوز در سوریه، کشته و مجروح شدن صدها هزار نفر، آوارگی میلیون‌ها نفر و تخریب و نابودی خانه‌ها و زیرساخت‌های کشور و در یک کلمه گسترش ابعاد انسانی این فاجعۀ بشری، اتحادیۀ بین‌المللی امت واحده را بر آن داشت تا بنا بر وظیفۀ انسانی و دینی خویش، گامی در راستای رفع آلام مردم مظلوم و جنگ‌زدۀ این کشور بردارد. بر این اساس، این اتحادیه توانست با همکاری شخصیت‌های فعال بین‌المللی در زمینۀ حقوق بشر و فعالیت‌های ضدّجنگ و هم‌چنین همراهی جمعی از فرهیختگان عرصه‌های علم و فرهنگ و هنر، حضوری موثر در «کاروان بین‌المللی زائران صلح سوریه» داشته باشد.

در کنار فرصت منحصربه‌فرد همراهیِ هیئتی از فعالان صلح‌طلب بین‌المللی، سفر پنج‌روزه به شهرهای مختلف سوریه و دیدار با گروه‌های مختلف مردم، بازدید از کمپ‌های آوارگان و صحبت با خانواده‌های مجروحان و بازماندگان درگیری‌ها، امکان شناخت بیش‌تر و دقیق‌تری از ابعاد بحران سوریه را فراهم آورد.

ضمن سپاسگزاری از تمام کسانی که نقشی در به‌ثمرنشستن این حرکت مردمی داشته‌اند، این اتحایه لازم می‌داند نکات ذیل را به استحضار ملت شریف ایران و خصوصاً نخبگان و اصحاب رسانه برساند:

1. جنگ نیابتی جاری در سوریه منجر به بحران انسانی بی‌سابقه‌ای در عصر حاضر شده که ابعاد آن در تاریخ معاصر جهان مشخص خواهد شد. با وجود این، متأسفانه به نظر می‌رسد ابعاد نظامی و استراتژیک این جنگ باعث شده تبعات انسانی آن در رسانه‌های کشورمان به‌خوبی منعکس نشود. جمهوری اسلامی ایران در جایگاه قدرتی منطقه‌یی، توانایی این را دارد که نقشی فعال‌تر برای ورود انسانی به بحران سوریه داشته باشد که این مهم می‌تواند با بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد محقق شود. بی‌تردید اتخاذ چنین رویکردی منجر به افزایش عمق استراتژیک ایران شده و خنثی‌کنندۀ بسیاری از تبلیغات منفی علیه ایران خواهد بود.

2. بحران سوریه در جغرافیایی به پهنۀ تمام این کشور گسترده شده و تقلیل این بحران به اوضاع مشاهد مشرفه و به‌ویژه حرمین شریفین حضرت زینب کبری و رقیه‌خاتون (سلام‌ الله‌ علیهما) با وجود اهمیت حفاظت از این دو مرقد شریف، اشتباهی راهبردی است که متاسفانه از سوی برخی محافل و شخصیت‌های مذهبی نیز تکرار می‌شود. چنین رویکردی، خواسته یا ناخواسته با نادیده‌گرفتن زمینه‌های بحران سوریه و نقشه‌های دشمنان اسلام و مقاومت برای ایجاد درگیری‌های طائفی، تصویری مذهبی از جنگ جاری در سوریه ارائه می‌دهد.

3. امروز مهم‌ترین مسالۀ تاریخ معاصر جهان اسلام، یعنی فلسطین، در قلب بحران سوریه و تحت‌الشعاع آن قرار گرفته است. از یک‌سو آوارگان فلسطینی که ده‌ها سال رنج آوارگی از سرزمین مادری خویش را چشیده‌اند، با بازشدن پای معارضان مسلح به میان اردوگاه‌های خود بار دیگر آواره شده یا در میان اردوگاه‌های تحت کنترل معارضه محصور شده‌اند و از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی نیز محرومند. از سوی دیگر تبعات اقتصادی و اجتماعی اجتناب‌ناپذیر جنگ در سوریه دامن‌گیر خانواده‌های فلسطینی نیز شده و خطر خستگی، افسردگی، بحران هویت، ناهنجاری‌های اجتماعی و...، آن‌ها را تهدید می‌کند. در صورت تداوم چنین اوضاعی طبعاً آن چه رخ خواهد داد، از هم‌پاشیده‌ شدن بافت آوارگان فلسطینی ساکن در سوریه و از میان‌ رفتن آرمان بازگشت به فلسطین (حق‌العودة) است؛ هدفی که سال‌هاست رژیم صهیونیستی آن را دنبال می‌کند و در کمال تعجب از یک سال پیش درهای برخی دولت‌های اروپایی نیز بر روی آوارگان فلسطینی داخل سوریه به‌صورت اختصاصی باز شده است!

4. هرچند در پی‌تشدید درگیری‌های سوریه و توجه نکردن به زمینه‌های اعتقادی مخالفت با نظام، برخی فلسطینیان ساکن در این کشور نیز به گروه‌های معارضه پیوستند، در کمال تعجب خط خبری دشمن که سال‌هاست در پی ایجاد شکاف میان زنجیره‌های مقاومت است، از سوی برخی در داخل کشور نیز پی گرفته شد و در نهایت این تصویر را به افکار عمومی عرضه کرد که موضع فلسطینیان سوریه در همراهی با معارضۀ مسلحانه بوده است. حال‌آن که حقیقت امر آن است که قاطبۀ گروه‌های فلسطینی حاضر در سوریه یا اساساً وارد درگیری‌های داخلی سوریه نشده‌اند و تلاش‌های‌شان را معطوف به فعالیت‌های خیریه و سازماندهی و امدادرسانی به آوارگان کرده‌اند یا این که حتی در مقابله با معارضۀ مسلح همراه با نیروهای سوری جنگیده و شهید و مجروح داده‌اند.

در پایان اتحادیۀ بین‌المللی امت واحده بار دیگر ضمن قدردانی از تمامی کسانی که در ماه‌های اخیر نقشی در طراحی و اجرای این حرکت بین‌المللی داشته‌اند و ارباب رسانه که در شنیده‌ شدن پیام نمایندگان ملت ایران نقش‌آفرین بوده‌اند، امید دارد تا با قطع دستان استکبار در سوریه، صلح و آرامش و امنیت هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

به امید ظهور عدل گستر گیتی

اتحادیه بین‌المللی امت واحده»

انتهای پیام

کد N239545