اخبار امنیتی عراق/

واکنش سازمان ملل به حمله انتحاری دانشگاه امام کاظم(ع)/کشته و زخمی شدن16 نفر بر اثر حمله به مرکز انتخاباتی

آفریقا و خاورمیانه

واکنش دفتر سازمان ملل در عراق به حمله انتحاری به دانشگاه امام کاظم(ع) و کشته و زخمی شدن دست کم شانزده غیرنظامی در حمله مسلحانه به یک مرکز انتخاباتی در کرکوک از مهمترین اخبار امنیتی در فاصله یک هفته مانده به انتخابات این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النهرین، یک منبع وابسته به وزارت کشور عراق اعلام کرد: افراد مسلح با تیراندازی به موذن مسجدی در منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق بغداد وی را کشتند.

از سوی دیگر دفتر سازمان ملل در عراق موسوم به یونامی حمله انتحاری به دانشگاه امام کاظم(ع) در شرق بغداد را محکوم کرد.

نیکلای میلادینف نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق اعلام کرد: حمله انتحاری به دانشگاه امام کاظم که دو روز قبل رخ داد به دلایل طایفه ای بوده است و مردم عراق برای بازگشت آرامش باید با این دلایل مقابله کنند به ویژه که این اقدامات در شرایطی انجام می شود که ملت عراق خود را آماده رفتن به پای صندوقهای رای گیری می کنند.

وی ضمن تسلیت به خانواده قربانیان بیان کرد: هدف ایجاد فتنه طایفه ای و اقدامی زبونانه ضد افراد غیر نظامی بی گناه بود.

این در حالی است که محمد خلف سعید الدلیمی از نظامیان ارشد عراقی اعلام کرد: افراد مسلح ناشناس با حمله به ستاد انتخاباتی در روستای البومفرج در منطقه داقوق در شرق کرکوک هنگام تجمع اهالی روستا در نزدیکی این مرکز،شش جوان را به اتاق مدرسه ای بردند و آنها را اعدام کردند.

وی بیان کرد: درگیری مسلحانه میان ساکنان روستا و افراد مسلح هنگام فرار رخ داد که در نتیجه این درگیری چهار کشته و شش نفر دیگر از غیرنظامیان زخمی شدند.

الدلیمی تاکید کرد: شواهد موجود حاکی است که گروههای تکفیری وابسته به انصار سنت با هدف مجبور کردن مردم به عدم مشارکت در انتخابات و ایجاد فتنه در پس این ماجرا قرار دارند.

در همین روستا افراد مسلح به سوی کشاورزانی که در حال رفتن به سر مزرعه های خود بودند تیراندازی کردند.

یک منبع وابسته به وزارت کشور عراق اعلام کرد: بر اثر انفجار بمب کنار جاده ای در منطقه التوبه در مسیر گشتی ارتش عراق در جنوب شرق بغداد دو نفر کشته  و دو نفر دیگر زخمی شدند.

یک منبع وابسته به وزارت کشور عراق آمار انفجار انتحاری روز گذشته قهوه خانه ای در منطقه کراده در بغداد را شش کشته و 18 زخمی اعلام کرد.