اربکانی دیگر در راه رهبری حزب اسلامگرای سعادت ترکیه

حزب سعادت

آنکارا- ایرنا - بحث حضور ˈ فاتح اربکان ˈ تنها فرزند پسر ˈ نجم الدین اربکانˈ نخستین نخست وزیر اسلامگرای ترکیه برای رهبری حزب ˈسعادتˈ در حالی در رسانه های جمعی ترکیه داغ شده که وی هنوز به طور رسمی خود را نامزد تصدی رهبری این حزب نکرده است.

به گزارش ایرنا ، کنگره عمومی حزب اسلامگرای ˈسعادتˈ ترکیه روز چهارم ماه می سال جاری میلادی ( 14 اردیبهشت ماه ) در آنکارا برگزار می شود و موضوع نامزدی ˈفاتح اربکانˈ برای رهبری این حزب هنوز در هاله ای از ابهام باقی مانده است .

رسانه های جمعی ترکیه که کمتر به انتشار اخبار مرتبط با حزب اسلامگرای سعادت می پردازند در روزهای اخیر بخشی از مطالب خود را به احتمال نامزدی ˈفاتح اربکان ˈ برای رهبری این حزب اختصاص داده اند و این در حالی است که نه اربکان و نه نزدیکان وی در این خصوص مطلبی عنوان نکرده اند.

براساس این گزارش ، حزب اسلامگرای سعادت در انتخابات شهرداری های ترکیه که 10 فروردین ماه گذشته برگزار شد با کسب 2.8 درصد کل آرا نسبت به آخرین انتخابات محلی که یک درصد آرا را کسب کرده بود آرای خود را 150 درصد افزایش داد.

در این انتخابات که با شرکت نامزدهای احزاب مختلف برگزار شد احزاب عدالت و توسعه ، جمهوری خواه خلق ، حرکت ملی و صلح و دمکراسی بیشترین آرا را به خود اختصاص دادند و حزب سعادت در رده پنجم ایستاد.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که در صورت نامزدی فاتح اربکان ، وی رقابت سختی را با ˈمصطفی کامالاکˈ رهبر فعلی حزب سعادت برای رهبری این حزب خواهد داشت.

ˈفاتح اربکانˈ که نام او ˈمحمدعلیˈ است ، تنها فرزند پسر نجم الدین اربکان نخستین نخست وزیر اسلامگرای ترکیه است.

وی 35 سال دارد و در رشته مهندسی الکتریک و الکترونیک از دانشگاه باشکنت آنکارا فارغ التحصیل شده است.

وی که در حال حاضر عضو کادر مرکزی حزب سعادت است پس از سخنان تند خود در 11 جولای 2010 میلادی علیه ˈنومان کورتولموشˈ رهبر وقت حزب ˈسعادتˈ در جامعه سیاسی ترکیه مطرح شد.

سخنان تند فاتح اربکان و جبهه گیری وی در مقابل ˈنومان کورتولموشˈ موجب استعفای وی و نزدیکانش از حزب سعادت و تشکیل یک حزب جدید شد.

کورتولموش هم اکنون معاون حزب حاکم عدالت و توسعه است.

فاتح اربکان که در حال حاضر ریاست بنیاد ˈ نجم الدین اربکانˈ را نیز داراست فعالیت سیاسی خود را به عنوان مشاور رهبر حزب سعادت در این حزب پی می گیرد.

پس از درگذشت اربکان در 27 فوریه سال 2011 میلادی ˈمصطفی کامالاکˈ رهبری حزب سعادت را عهده دار شده است.

خاورم**2012** 230 **1010
کد N239391