حضور صلیب سرخ در گابون رسمی شد

آفریقا و خاورمیانه

دولت گابون و کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ، قراردادی را به امضا رساندند که به حضور دائمی این کمیته در گابون رسمیت می‌بخشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، قرارداد مقر، امتیازها و مصونیت‌های لازم را برای اجرای فعایت‌های کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در انطباق با رسالتی که این کمیته به‌عهده دارد و منطبق با رویه‌های عرفی کاری که در سراسر جهان دنبال می‌کند، به این کمیته می‌دهد.

"توماس مرکل‌باخ" رئیس نمایندگی منطقه‌ای کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در آفریقای مرکزی که گابون را تحت پوشش دارد در این رابطه گفت: این گامی بزرگ در راستای کمک‌رسانی ما به مقامات و گفت‌وگوی ما با آن‌ها است. این قرارداد به ما این امکان را می‌دهد که قدم‌های خود را در راستای انجام فعالیت‌های بشردوستانه در گابون مستحکم‌تر برداریم.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در گابون از طریق دفتر خود در لیبریویل، از سال 2011 فعالیت می‌کند. این کمیته در جهت ارتقای شرایط زندان‌ها در این کشور با مقامات گابون همکاری می‌کند. در آوریل 2013، این کمیته یک تفاهم‌نامه‌ همکاری به منظور ارتقای بهداشت در زندان‌ها با وزارت دادگستری این کشور به امضا رساند. به‌علاوه، این کمیته به ترویج حقوق بین‌المللی بشردوستانه در میان نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی، مقامات، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها در این کشور می‌پردازد.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به‌منظور پشتیبانی از آموزش حقوق بین‌المللی بشردوستانه به نیروهای نظامی که در مأموریت‌های حفظ صلح به‌کار گرفته می‌شوند، با انجمن اقتصادی دولت‌های آفریقای مرکزی همکاری می‌کند. در مشارکت با دیگر ارکان نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ همچنین از تلاش‌های جمعیت هلال احمر گابون در خصوص توسعه و گسترش ظرفیت‌هایش حمایت می‌‌کند.

بر این اساس قرارداد مقر که در وزارت امورخارجه‌‌ گابون در لیبریویل به امضا رسید، همکاری‌های بین دولت گابون و کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ را که از 1992 ایجاد شده‌است ارتقا خواهد بخشید.