تحولات همسایگان شرقی/

تشریح محور گفتگوهای شریف در تهران/ ترور عضو شورای عالی صلح

آسیا اقیانوسیه

تشریح محور گفتگوهای نخست وزیر پاکستان در تهران، زخمی شدن 24 نفر بر اثر انفجار دو بمب در ولایت پروان و ترور عضو شورای عالی صلح از جمله تحولات همسایگان شرقی کشورمان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکسپرس تریبون با اشاره به سفر آتی نخست وزیر پاکستان به تهران در روزهای 11 و 12 مه (21 و 22 اردیبهشت) امضای قرارداد انتقال سه هزار مگاوات برق از ایران به پاکستان، لغو جریمه قید شده در قرارداد خط لوله صلح، تمدید مهلت تکمیل و اجرای این طرح را از جمله محورهای مهم سفر نواز شریف به تهران در پی توقف روند پیشبرد خط لوله صلح پس از تحریم های آمریکا عنوان کرد و نوشت اگر طرفین به توافقی دست نیابند، این موضوع به دادگاه بین المللی کشیده می شود.

از جمله تحولات مهم افغانستان نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لطف الرحمان یک مقام پلیس ولایت پروان افغانستان اعلام کرد که بر اثر انفجار دو بمب در مرکز این ولایت 24 نفر زخمی شدند و در جریان این انفجار هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در جریان حمله اول که ساعت 9:30 دقیقه روی داد، 18 نفر زخمی شدند که حال چهار نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

همچنین در جریان انفجار دوم در شرق ولایت ننگرهار یک مقام ارشد افغانی کشته و شش فرد دیگر زخمی شدند.

دین محمد درویش سخنگوی والی لوگر افغانستان از ترور عصمت الله مشهور به "معلم تور" عضو شورای عالی صلح این کشور توسط افراد مسلح ناشناس در شهرستان محمد آغه و آغاز تحقیقات در این باره خبر داد.

سرحدی زواک سخنگوی والی لغشمان در شرق افغانستان گفت که بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در این ولایت مدیر حقوق شهرستان قرغیی این استان که در حرکت به سمت دفتر کارش بود، کشته شد.

همچنین یک مقام وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که سه مهاجم انتحاری که دو نفر از آنان تبعه پاکستان بوده و جلیقه انتحاری بر تن داشتند، در کابل بازداشت شدند.