جی کارنی: آماده اعمال تدابیر بیشتر علیه روسیه هستیم

اوکراین

تهران-ایرنا- ˈجی کارنیˈ سخنگوی کاخ سفید گفت: در صورتیکه روسیه به کاهش تنش ها در شرق اوکراین کمک نکند، آماده اعمال تدابیر تنبیهی بیشتر علیه مسکو هستیم.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی کاخ سفید جی کارنی در نشست خبری هفتگی خود عصر دوشنبه در مورد آخرین درگیری ها در شهر ˈاسلاویانسکˈ استان ˈدونتسکˈ اوکراین گفت: ما تحولات اوکراین را از نزدیک زیر نظر داریم، گزارش های مختلفی در مورد تحولات اسلاویانسک رسیده است اما نمی توانیم دقیق مسئولان این حوادث را مشخص کنیم.

وی یادآور شد: از گروه های شبه نظامی در سراسر شرق و جنوب اوکراین می خواهیم تا سلاح بر زمین گذاشته و از ساختمان هایی که اشغال کرده اند خارج شوند، همانطور که در توافق ژنو آمده است. همچنین از روسیه می خواهیم تا با استفاده از نفوذ خود بر گروه های شبه نظامی استفاده کرده و این گروه ها را خلع سلاح کنند تا ساختمان های اشغال شده به مقامات شهری باز گردد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به این سوال که آیا روسیه برای اجرایی شدن توافق ژنو گامی برداشته است یا خیر؟ گفت: آنها توافق را امضا کرده و پذیرفته اند تا از نفوذ خود برای اجرایی شدن آن استفاده کنند، ما نیز به فشار بر مسکو برای عمل به تعهدات شان ادامه می دهیم.

جی کارنی در مورد ارائه تصاویری توسط دولت کی یف به سازمان امنیت و همکاری اروپا مشتمل بر حضور سربازان روس در درگیری های شرق اوکراین گفت: ما نیز این تصاویر را دیده ایم و جامعه بین المللی به شدت در این مورد توافق دارد که ارتباطاتی بین روسیه و شبه نظامیان مسلح در شرق اوکراین وجود دارد. تصویرهایی که سازمان امنیت و همکاری اروپا ارائه داده است نیز از همین امر یاد می کند؛ حتی ما در گزارش های پیشین به این موضوع پی بردیم که بعضی از نظامی های روسیه در فعالیت هایی در شرق اوکراین مشارکت داشته اند.

وی ادامه داد: ما این موضوعات را با روس ها در ژنو درمیان گذاشته ایم و آنها با توجه به این نگرانی ها توافق ژنو را امضا کرده اند. روسیه می داند که جامعه بین المللی دیدگاه مشترکی در مورد لزوم اقدام مسکو برای حمایت از اوکراین دارد و می داند ما با متحدان مان آماده اعمال تدابیر تنبیهی بیشتر علیه روسیه هستیم، اگر روسیه برای تثبیت وضعیت کاری نکند.

کارنی ادامه داد: اگر در روزهای آینده روسیه به تعهداتی که بر اساس توافق ژنو پذیرفته عمل نکند و ما شاهد گام هایی برای کاهش بی ثباتی منطقه نباشیم، آماده اعمال این تدابیر خواهیم بود.

به گفته کارنی دولت جدید اوکراین با خویشتنداری و رعایت دقیق اصول حرفه ای امور اوکراین را هدایت می کند و گام هایی را برای کاهش تنش ها و تنش زدایی برداشته است.

وی در این خصوص که تدابیر تنبیهی بیشتر علیه روسیه شامل تحریم های اقتصادی می شود یا خیر؟ نیز یاداور شد: نمی خواهم در این مورد پیشداوری کنم یا اطلاعات نادرستی ارائه دهم. اما پیش از این هم اطلاع رسانی کرده ایم که سه دستور العمل اجرایی که ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا امضا کرد انعطاف پذیری قابل توجهی به وی برای اعمال تحریم های بیشتر می دهد و توانایی او را برای افزایش هزینه های اقدامات روسیه کاملا افزایش داده است. بنابر این به نظر من پاسخ آمریکا و متحدان ما به این وضعیت به میزان تشدید خشونت ها در اوکراین در روزهای اخیر دارد. اگر بر اساس توافق ژنو روسیه به تعهدات خود در روزهای آتی عمل نکند، ما این تدابیر را علیه روسیه عمل می کنیم.

کارنی در این مورد که آیا متحدان اروپایی آمریکا نیز آماده اعمال تدابیر علیه روسیه هستند یا خیر، نیز گفت: می دانیم توافق و اتحاد نظر فراوانی بین کشورهای اروپایی و آمریکا و دیگران در مورد اقدامات روسیه و برداشت از این اقدامات در اوکراین وجود دارد. با آنکه اختلاف نظرهایی بین خود کشورهای اروپایی و در همان حال میان مقامات مختلف آمریکایی در زمینه اعمال تدابیر تنبیهی نیز وجود دارد.

وی همچنین در مورد استفاده احتمالی از تسلیحات شیمیایی در سوریه نیز یادآور شد: نشانه هایی در دست داریم که از سلاح شیمیایی به ویژه گاز کلر در سوریه و مناطق در دست مخالفان استفاده شده است. در حال بررسی اتهامات در این زمینه هستیم که دولت مسئول این حمله بوده است یا خیر؟

سخنگوی کاخ سفید گفت : در حالی که توافق آمریکا و روسیه در مورد خلع سلاح شیمیایی سوریه در حال انجام است و به نظر من حدود 65 و 67 درصد انجام شده است؛ اما این اتفاق خاص به طور کلی باعث نگرانی ماست و به همین دلیل در حال بررسی اتهامات و تحولات سوریه به ویژه در مورد این حمله هستیم.

کارنی یادآور شد: حضور ˈجو بایدنˈ معاون رییس جمهوری آمریکا در اوکراین همبستگی با مردم این کشور را نشان می دهد وی همچنین در مورد تثبیت وضعیت اوکراین و تقویت اقتصاد این کشور با مقامات کی یف رایزنی خواهد کرد.

اوکراین46میلیون نفری از اواخر نوامبر سال گذشته میلادی (آذر1392) به دلیل خودداری ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری برکنار شده این کشور از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا، صحنه ناآرامی های گسترده بود.

بحران سیاسی در اوکراین به دنبال تشدید خشونت در اعتراضات مردمی و خروج یانوکوویچ از قدرت، وارد مرحله تازه ای شد. استقرار نیروهای نظامی روسیه در منطقه خودمختار شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین تحولات این کشور را در مرکز توجهات بین المللی قرار داد.

بعد از همه پرسی شبه جزیره کریمه و الحاق این منطقه به روسیه و تحریم مسکو توسط اتحادیه اروپا و آمریکا، تنش ها در اوکراین به شکل دیگری ادامه یافت.

فعالان طرفدار روسیه که برخی از آنان مسلح هستند، از چندی قبل برخی ساختمان های دولتی را در چند شهر شرقی اوکراین از جمله ˈدونتسکˈ و ˈ لوهانسکˈ به اشغال خود در آوردند.

جدایی طلبان مسلح اوکراینی طرفدار روسیه همچنین هفته گذشته با اشغال ساختمان های مهم دولتی، کنترل شهر ˈاسلاویانسکˈ در150 کیلومتری مرز روسیه را در دست گرفتند. آنها همچنین یک پایگاه پلیس در این شهر 200 هزار نفری در شرق اوکراین را اشغال کردند.

اوکراین، روسیه، اتحادیه اروپا و آمریکا در مذاکرات طولانی پنجشنبه گذشته (28 فروردین/ 17 آوریل) در ژنو، برای حل بحران اوکراین به توافقی دست یافتند که بر پایه آن قرار شد گروه های مسلح شبه نظامی از دو طرف خلع سلاح شوند.

با وجود این توافق، ناآرامی ها در شهرهای شرق اوکراین ادامه یافت و شهر ˈاسلاویانسکˈ استان ˈدونتسکˈ یکشنبه گذشته عرصه درگیری هایی بود که دست کم پنج کشته برجای گذاشت.

ارو پام**9157 ** 1064
کد N238837