یک کارشناس مسائل دینی:

از نظر اسلام همسران، شریک زندگی هم هستند، نه رئیس و مرئوس

یک کارشناس مسائل دینی گفت: اسلام هیچگاه نگاه جنسیتی به زن نداشته که بخواهد تفاوتی میان حقوق اجتماعی و فرهنگی زن و مرد داشته باشد.

حجت‌الاسلام سیدرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه اظهار کرد: تفاوت میان زن و مرد تنها به لحاظ طبیعت مادی است و هر دو به لحاظ انسان بودن از جایگاه یکسانی در پیشگاه خداوند برخوردار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر متاسفانه حتی افرادی که جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارند با دید مثبتی به مسائل حقوقی زنان نگاه نمی‌کنند و تبعیض‌هایی بین زن و مرد چه در سطح خانواده و چه اجتماع بلحاظ مسائل مختلف از جمله اشتغال و مدیریت وجود دارد.

موسوی در ادامه خاطرنشان کرد: هزاران سال حکومت استبدادی در ایران وجود داشته و این دیکتاتوری به تبع اثرات خود را در تمام مبانی فرهنگی و رفتاری جامعه گذاشته و در داخل خانواده نیز رسوخ کرده است. حتی در گذشته مرد به جای همسر به عنوان حاکم رفتار می‌کرده است.

موسوی اظهار کرد: اینکه بخواهیم در یک خانواده مرد را رئیس بدانیم بسیار با دیدگاه اسلام متفاوت است. از دیدگاه دین به همسران به دید دو شریک برای ساخت یک زندگی نگاه می‌شود، نه رئیس و مرئوس.

وی افزود: متاسفانه به لحاظ فرهنگی هنوز برای عده‌ای که درگیر نگاه‌های گذشته به زن هستند، سخت است که بخواهند یک زن را رئیس دولت یا رئیس یک سازمان ببینند و از او اطاعت کنند.

این فعال حوزه دینی در خصوص این‌که اسلام کار بیرون از خانه را به مرد محول کرده است، گفت: در شرایط ظهور اسلام انجام کارهای بیرون بسیار سخت بود و به این علت کار بیرون از خانه و تامین خرج زندگی به عهده مرد گذاشته شد. البته این موضوع ربطی به سطوح مدیریتی و نیز تربیتی خانواده و حتی اجتماع ندارد.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری روانشناسان و متفکران اجتماعی معتقدند که در بحث مدیریت، زنان نسبت به مردان توانایی و عملکرد بهتری دارند.

انتهای پیام

کد N238518