با رای مجلس؛

گزارش‌های سازمان بازرسی در مراجع قضایی خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مصوب کرد که گزارش‌های سازمان در مراجع قضایی خارج از نوبت و حداکثر ظرف سه ماه مورد رسیدگی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس این ماده از طرح مذکور گزارش‌های سازمان بازرسی در مراجع قضایی و هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری،‌ انضباطی و انتظامی خارج از نوبت و حداکثر ظرف سه ماه مورد رسیدگی خواهد گرفت و چنانچه رسیدگی به پرونده‌ها بیش از مدت معین نیاز به وقت داشته باشد مراجع مذکور باید جهات و دلایل آن را در پرونده درج و تصریح کنند.

همچنین آرا صادره مراجع قضایی با درخواست سازمان بازرسی کل کشور و موافقت دادستان ذی‌ربط و آرای صادره هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری،‌ انضباطی و انتظامی با درخواست سازمان مذکور در مراجع ذیصلاح ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر بوده و این رسیدگی نیز خارج از نوبت خواهد بود.

تبصره ذیل این ماده نیز تصریح می‌کند که هرگاه بازرس دارای پایه قضایی ضمن بازرسی در حدود مقررات قانونی،‌به حکمی برخورد کند که آن را خلاف بیّن شرع یا قانون تشخیص دهد گزارش مستدل آن را از طریق رییس سازمان برای رییس قوه قضاییه ارسال می‌کند تا رییس قوه طبق قانون اقدام قانونی را به عمل آورد.

براساس این گزارش این ماده از طرح دائمی شدن اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور با 149 رای موافق، 14رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

انتهای پیام

کد N238436