مجتهدزاده: ایجاد موازنه میان ایران و عربستان به سود منطقه است

سیاسی

پیروز مجتهدزاده تاکید کرد: با توجه به تلاش‌های ایران و عربستان در جهت توسعه روابط با کشورهای منطقه می‌توان به آینده روابط این دو کشور هم امیدوار بود.

پیروز مجتهدزاده کارشناس مسائل بین المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به گمانه‌زنی‌های اخیر در رابطه با روابط ایران و عربستان خاطر نشان کرد: نشانه‌های خوبی از روابط ایران و عربستان در دست است و طرفین خواستار رفع سو تفاهم و حل مسائل موجود هستند.

وی افزود: ایران و عربستان در طول تاریخ ثابت کرده‌اند که درک می‌کنند ایجاد موازنه بین این دو قدرت خلیج فارس به سود هر دو کشور و دیگران است.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه اگر بین ایران و عربستان تفاهم لازم ایجاد شود طبیعتا به سمت اصلاح روابط متمایل خواهند شد گفت: ایران و عربستان همواره در طول تاریخ تلاش داشته‌اند که در منطقه توازن ایجاد کنند و قطعا با کنار گذاشتن سو تفاهم ها به سمت اصلاح روابط پیش خواهند رفت.

وی افزود: متاسفانه در چند سال اخیر با فعال شدن نیروهای سلفی و تکفیری وابسته به برخی دولت‌های منطقه که گفته می‌شد عربستان هم جز آنها است نه تنها به روابط ایران و عربستان خدشه وارد کرده بود بلکه میان تمام کشورهای اسلامی نیز اختلاف ایجاد کرده بود و می توان گفت این افزایش تنش ها به دنبال سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن اسرائیل است.

مجتهدزاده با تاکید بر اینکه اقدامات گروه‌های تروریستی در سوریه به تیرگی روابط ایران و عربستان منجر شد ادامه داد: امروز برای همه کشورهای اسلامی مشخص شده است که گروه‌های تکفیری،‌ سلفی‌ها و سایر گروه‌های تندرو و چطور با پی روی از سیاست‌های اسراییل به اختلافات در منطقه و جهان اسلام دامن زده‌اند البته اخیرا دولت عربستان در چند نوبت فعالیت‌های این گروه‌های تندرو را تکذیب کرد و اقداماتی برای ممانعت از تشویش آنها به عمل آورد.

وی گفت: عربستان سعودی به منظور مقابله با گروه‌های تندرو و تروریستی برخی از مقامات سعودی که متهم به تشویق این گروه‌ها بودند را جابه جا کرد.

این کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر اینکه تحریک تروریسم‌ می‌تواند به همه کشورها لطمه بزند ادامه داد: در این میان خود تحریک‌کنندگان نیز از این لطمات بی‌بهره نخواهند بود و اگر به این امر توجه می‌شد امروز خاورمیانه به چنین وضعی در نمی‌آ‌مد. با این حال امروز با توجه به خسارات و مشکلات بوجود آمده توسط گروه‌های تندرو به ویژه از سوی عربستان سعودی تلاش زیادی صورت می‌گیرد که از این دوره منفی پلی به سمت آرامش ساخته بشود. زیرا هم زیستی مسالمت‌آمیز به سود تمام مسلمانان خواهد بود و ایران هم همواره نشان داده است که علاقه‌مند به توسعه روابط با کشورهای منطقه است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تلاش‌های ایران و عربستان در جهت توسعه روابط با کشورهای منطقه می‌توان به آینده روابط این دو کشور هم امیدوار بود.

مجتهدزاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو چند نکته را برای بهبود روابط ایران و عربستان مهم دانست و گفت: در روابط بین‌المللی رسم نیست که برای بهبود روابط و به منظور ایجاد صلح، آرامش و همکاری باجی داده شود. همچنین هر یک از طرفین نباید به عنوان حسن نیت از گرفتن حقوق و مطالبات خود کوتاهی بکند.

وی با بیان اینکه در برقراری روابط بین کشورها هدف ایجاد موازنه است خاطر نشان کرد: به دنبال ایجاد روابط بین کشورها هر قدرتی باید در وزن خود قرار گیرد تا توازن لازم برقرار شود و به توانایی برقراری تعامل لازم با سایر قدرت‌ها دست یابد.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان با اشاره به صحبت های وزیر خارجه عمان مبنی بر اینکه برخی اختلافات میان ایران و عربستان شخصی است گفت: عمان باید مشخص کند که مسئله شخصی به چه معنایی است. آیا منظور دخالت‌ها و کارشکنی‌های افرادی مانند بندر بین سلطان است، که او از سمتش کنار رفت و یا این مسائل شخصی به گروهها و افراد دیگری بازمی گردد که در هر صورت باید روشن شود که منظور وزیر امور خارجه عمان چه بوده. بن علوی گفته است که روابط ایران و عربستان نیاز به میانجی ندارد.

انتهای پیام

کد N238285