آخرین گروه شورشی در میانمار مداخله آمریکا در روند صلح را خواستار شد

آخرین گروه شورشی در میانمار که همچنین با دولت این کشور مبارزه می‌کند، از آمریکا خواست تا با دخالت در تلاش‌های صلح، حقوق اقلیت‌ها را تضمین کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژنران گان ماو، معاون فرمانده ارتش استقلال کاچین و عضو کمیته اصلی شورشی‌های میانمار که در آمریکا به سر می‌برد، این درخواست را مطرح کرده است.

وی در این خصوص عنوان کرد: ما از آمریکا می‌خواهیم تا با حضور خود و توافق صلح به عنوان یک شاهد آن را قوی‌تر کند اما هنوز نمی‌دانیم که پاسخ واشنگتن چیست.

پس از اینکه آتش‌بس 17 ساله در ژوئن 2011 ساله پایان یافت، گروه کاچین قصد دارد تا در ماه مه دور جدیدی از مذاکرات را با دولت میانمار آغاز کند تا به سه سال مبارزه پایان دهد.

ژنرال گان ماو در این رابطه افزود: مشکل اینجاست که دولت خواستار آتش‌بس است اما جناح شورشی "کیو" به دنبال طرحی برای پس از آتش‌بس است.

وزارت خارجه آمریکا تاکنون واکنشی به این درخواست نشان نداده است اما تام مالینوکسی، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور دموکراسی و حقوق بشر پس از دیدار با ژنرال گان ماو از حمایت آمریکا از روند صلح پس از آتش‌بس خبر داد.

ماو تصریح کرد که اگرآمریکا وارد این روند شود حقیقت را دریافته و می‌تواند علاوه بر مشاوره پیشنهاداتی نیز ارائه دهد.

وی در نهایت ابراز امیدواری کرد که آنگ‌سان سوچی، رهبر اپوزیسیون میانمار نیز به گفتگوهای سیاسی صلح وارد شود.

انتهای پیام

کد N238268