عمان میانجی‌گر روابط کانادا ایران؟

وزیر امور خارجه کانادا در دیدار با همتای عمانی خود در پاسخ به تمایل این کشور به میانجیگری میان ایران و کانادا، گفت: وی خواستار شنیدن دیدگاه‌های عمان در این خصوص است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان برد وزیر امور خارجه کانادا طی سفر دو روزه‌اش به مسقط پایتخت عمان در دیدار با همتای عمانی خود گفت که از توانمندی‌های این کشور به عنوان میانجی میان دیگر کشورها به ویژه نقش عمان در تعامل با ایران شگفت‌زده شده و خواستار شنیدن دیدگاه‌های این کشور برای بازگرداندن روابط میان ایران و کانادا است.

به نوشته روزنامه تایمز آو عمان، جان برد در ادامه گفت: بدون شک ما در روابط‌مان با ایران با چالش‌های مهمی روبرو هستیم؛ چه بر سر برنامه هسته‌ای و چه مسائل مربوط به حقوق بشر.

وی ادامه داد: برای ما سیاست ایران و مذاکراتش حائز اهمیت است، اما مساله اصلی یک اقدام واقعی است.

وزیر امور خارجه کانادا در گفت‌وگو با تایمز آو عمان همچنین از تمایل کشورش نسبت به بهبود روابط با عمان علیرغم وجود تفاوت‌های فرهنگی و جغرافیایی میان دو کشور خبر داد و گفت: ما روابط بسیار خوبی داریم اما این روابط پتانسیل آن را دارد که افزایش یابد و برای همین من اینجا هستم.

جان برد در ادامه ضمن اشاره به اینکه کانادا یکی از هم‌پیمانان رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید، مدعی شد که برای بهبود روابط با دنیای اسلام و کشورهای عربی اولویت قائل است. وی در این راستا در قاهره پایتخت مصر با مقامات اتحادیه عرب دیدار داشته است.

وزیر امور خارجه کانادا همچنین بر اهمیت جهان عرب برای کانادا در زمینه‌های منابع طبیعی، انرژی، دفاعی و مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N238094