بازتاب سخنان هاشمی رفسنجانی درباره رابطه با عربستان

مطبوعات جهان, هاشمی رفسنجانی

اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره روابط ایران و عربستان، دیدگاه سفیر جمهوری آذربایجان درباره روابط با ایران، بازتاب تدوین سند جامع فعالیت های هسته ای در ایران و ایجاد تغییراتی در کادر سازمان انرژی اتمی کشور،....

بازتاب تدوین سند جامع فعالیت های هسته ای در ایران و ایجاد تغییراتی در کادر سازمان انرژی اتمی کشور، زندانی شدن 12 نفر در بحرین به جرم ارتباط با ایران و ادعای فعالیت های تروریستی، اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره روابط ایران و عربستان و دیدگاه سفیر جمهوری آذربایجان درباره روابط با ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
به گزارش «تابناک»، بخشی از مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به موضوع هسته ای اختصاص یافته است. در این زمینه، روزنامه «جروزالم پست» به موضوع تدوین سند جامع فعالیت های هسته ای در ایران توجه نشان داده است. این روزنامه می نویسد ایران روز گذشته اعلام کرده که در حال تهیه سند جامع فعالیت های هسته ای خود است؛ اما مشخص نکرده که آیا این سند برای کمک به تدوین توافق جامع هسته ای با کشورهای عضو 1+5 نیز در دسترس خواهد بود یا خیر. به اعتقاد این روزنامه، تدوین سند مذکور می تواند درخواست کشورهای غربی برای شفافیت بیشتر در برنامه هسته ای ایران را برآورده سازد. 
در مطلبی دیگر در همین حوزه، خبرگزاری «رویترز» اظهارات بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران را بازتاب داده که از ایجاد تغییراتی در کادر این سازمان خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد دولت ایران تأیید کرده که به منظور هموار کردن راه مذاکرات هسته ای با کشورهای عضو 1+5، تغییراتی را در کادر سازمان انرژی اتمی خود ایجاد کرده است. با این حال، در این مطلب با اشاره به برخی شایعات درباره اخراج برخی از دانشمندان هسته ای، به نقل از کمالوندی آمده که تغییرات اخیر تنها شمار اندکی از افراد را شامل شده و این افراد نیز نه دانشمند هسته ای بوده اند و نه از کار خود اخراج شده اند.
اما خبر بازداشت 12 نفر در بحرین به اتهام ارتباط با ایران و تلاش برای انجام عملیات خرابکارانه در این کشور، از جمله دیگر موضوعاتی است که مورد توجه برخی از مطبوعات قرار گرفته است. سایت خبری «ترِید عربیا» می نویسد افراد مذکور به جرم آنچه عضویت در هسته های تروریستی و دریافت آموزش ها و تجهیزات مرتبط از ایران، سوریه و عراق عنوان شده، به حبس ابد محکوم شده اند. در میان اتهامات این افراد همچنین آمده که ن ها طرح هایی را برای انجام مجموعه ای از حملات تروریستی در مناطق مختلف بحرین آماده کرده و اطلاعات دستگاه های نظامی بحرین را در اختیار کشورهای خارجی گذاشته اند.
در میان دیگر مطالب، خبرگزاری کویت به اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره روابط ایران و عربستان سعودی توجه نشان داده است. این خبرگزاری می نویسد اکبر هاشمی رفسنجانی روز گذشته خواستار توسعه روابط میان تهران و ریاض در همه عرصه ها شده است. در این مطلب به نقل از هاشمی آمده: «توسعه روابط دوجانبه در همه سطوح، در خدمت منافع دو کشور خواهد بود و دیگر کشورهای اسلامی را تشویق می کند تا روابط میان خود را بهبود ببخشند». وی تأکید کرده ایران و عربستان باید درباره موضوعاتی که مربوط به منطقه و جهان اسلام است، با یکدیگر به همکاری بپردازند. 
در نهایت، در ادامه سلسله مطالب منتشره در رسانه های جمهوری آذربایجان درباره ضرورت توسعه روابط تهران- باکو، خبرگزاری «ترند» اظهارت سفیر این کشور در ایران را بازتاب داده که از گشوده شدن فصلی جدید در توسعه روابط میان ایران و جمهوری آذربایجان سخن گفته است. جوانشیر آخونداف ضمن بیان این مطلب اشاره کرده که دو کشور، به واسطه پیوندهای تاریخی به یکدیگر وابستگی دارند. به گفته وی، سفیر اخیر الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان به ایران، بنیانی را برای توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور فراهم کرده و پتانسیل مناسب موجود برای توسعه بیشتر همکاری ها را نمایان ساخته است. 

کد N237702