واشنگتن: اسنادی درباره استفاده از ماده شیمیایی کلر در سوریه داریم

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد از مواد شیمیایی سمی در یکی از شهرک‌های تحت اشغال شورشیان سوری استفاده شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما اسناد و دلایلی در اختیار داریم که نشان می‌دهد از ماده شیمیایی کلر در ماه گذشته میلادی در سوریه استفاده شده است.

وی افزود: ما از ادعاهای موجود مبنی بر اینکه دولت سوریه مسئول استفاده از این سلاح‌هاست، حمایت نمی‌کنیم.

ساکی در ادامه مشخص نکرد که دقیقا در کدام مکان در سوریه از ماده سمی کلر استفاده شده است.

پیشتر مخالفان مسلح سوری مقامات این کشور را به بمباران شهر حرستا در ریف دمشق و شهرک کفرزیتا در حماة و دو شهرک دیگر در ادلب با استفاده از گازهای سمی متهم کرده و مدعی شدند که در این حملات شماری از غیرنظامیان دچار حالات خفگی شدند.

اسعد مصطفی، وزیر دفاع دولت مخالفان سوریه مدعی شد که مقامات سوریه از بمب‌های حامل گازهای سمی در هفت مکان از جمله کفرزیتا استفاده کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز اخیرا انجام تحقیقات درخصوص گزارشات موجود درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را خواستار شد.

در مقابل فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه اخیرا مدعی شد که کشورش اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد مقامات سوریه از سلاح‌های شیمیایی در این کشور استفاده کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N237667