سفیر ایران در جمهوری آذربایجان:

صدور مجوز برای شبکه خبری ˈآینسˈ در راستای توسعه مناسبات با همسایگان است

ایران

باکو-ایرنا- سفیر ایران در باکو ، اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدور مجوز فعالیت برای شبکه خبری ˈآینسˈ جمهوری آذربایجان در ایران را در چارچوب سیاست های دولت برای توسعه مناسبات با همسایگان و گامی مثبت در جهت تقویت همکاری های رسانه ای دانست.

به گزارش ایرنا؛ محسن پاک آیین روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، صدور این مجوز را کمک موثری در جهت انعکاس دائمی گزارشات مستقل و منصفانه در رابطه با ایران در جمهوری آذربایجان دانست و گفت : این اقدام موجب رویکرد مثبت افکار عمومی جمهوری آذربایجان نسبت به کشورمان خواهد شد.

وی شبکه تلویزیونی آینس را یکی از شبکه های فعال و پربیننده آذربایجان توصیف کرد و افزود: این شبکه با رویکرد مثبت خود نسبت به تحولات ایران در ماه های گذشته اخبار و گزارشات مثبتی در مورد کشورمان منعکس کرده است.

پاک آیین حضور خبرنگار آینس در منطقه آزاد ارس و معرفی ظرفیت های این منطقه ، پخش گزارشی از تحولات انقلاب اسلامی در ایام دهه فجر، پخش ویژه برنامه تلویزیونی تهیه شده از سوی نمایندگی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران درباره امام خمینی (ره) ، پخش گزارشی از مجاهدت های امام راحل از ابتدای نهضت تا مرحله پیروزی و رهبری امام در دوران ده ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پخش تصاویر وداع میلیونی ملت ایران با امام ، پخش اشعاری در سوگواری ارتحال امام خمینی (ره) با صدای یکی از مداحان آذری همزمان با سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در خرداد 1392، پوشش خبری گسترده مراسم مذهبی در ماه های رمضان و محرم، انجام مصاحبه هائی با مسئولین ایرانی در رابطه با موضوع هسته ای ایران و تحولات سوریه، اتخاذ رویکرد ضد تکفیری و افشای تفکرات افراطی و انعکاس اخبار مثبت از ایران در جریان انتخابات ریاست جمهوری و ده ها برنامه مهم را از جمله فعالیت های مثبت این شبکه تلویزیونی اعلام کرد.

سفیر ایران با اشاره به ارتباطات مفید شبکه آینس با رسانه های ایرانی گفت : در خرداد 1392 یک یادداشت تفاهم همکاری بین این شبکه با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر مقامات این شبکه تلویزیونی به تهران امضاء شد و در همان زمان معاون این رسانه آذری از تلاش این شبکه برای تاسیس دفتر خبری خود در تهران خبر داد.

سفیر ایران افزود: در همان سفر قرار شد طرفین برای تبادل خبر، تصویر، مستند، فیلم و مجموعه های تلویزیونی تلاش کنند.

پاک آیین در ادامه گفت : سال گذشته در جریان سفر ˈواحد مصطفی افˈ مدیر شبکه آینس به ایران که به دعوت مجمع جهانی اهل بیت صورت گرفته بود و در بازدید ایشان از سازمان صدا و سیما، وی خواستار امضای تفاهمنامه ای برای تبادل فیلم، مجموعه های تلویزیونی، مستند، برنامه های کوتاه خبری و برنامه زنده و مناسبتی همچون ماه مبارک رمضان شد و آمادگی شبکه آینس را برای تولیدات مشترک اعلام کرد.

سفیر همچنین به فعالیت مستمر نمایندگی رسانه های کشورمان در باکو اشاره کرد و افزود: در حال حاضر دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در باکو و نمایندگی صدا و سیما و واحد مرکزی خبر با انتشار اخبار و گزارشات متنوع و تولید ده ها برنامه و گزارش در جهت اطلاع رسانی و تقویت همگرایی رسانه های دو کشور فعال هستند و در همین حال نمایندگی خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان (آذرتاج) نیز در ایران فعال است.

وی گفت البته روابط دو کشور در بیست سال گذشته با فراز و نشیب همراه بوده و در مقاطعی نیز رسانه های دو طرف با رویکرد منفی عمل کرده اند اما از بیش از یک سال گذشته و بخصوص در ماه های اخیر با تدابیر اتخاذ شده و تقویت مناسیات فیمابین،شاهد تحولات مثبت در عرصه روابط رسانه ای بوده ایم.

پاک آیین در پایان ضمن ابراز امیدواری نسبت به انجام سفرهای متقابل مقامات رسانه ای و فعال شدن کمیته رسانه ای دو کشورگفت :امیدوارم روند مثبت همکاری های فعلی هرچه بیشتر تقویت شده و شاهد حضور نمایندگی های رسانه های دو کشور در تهران و باکو باشیم.

شبکه تلویزیونی غیر دولتی ˈآینسˈ جمهوری آذربایجان با دریافت مجوز رسمی فعالیت در ایران، نخستین شبکه تلویزیونی آذری است که اجازه فعالیت در جمهوری اسلامی ایران را اخذ می کند.

خاورم*1206* 3404
کد N237539