توسعه شبکه‌های اینترنتی آمریکا برای مقابله با جاسوسی

وزارت امور خارجه آمریکا و دیگر سازمان‌های این کشور میلیون‌ها دلار را هزینه می‌کنند تا سیستم‌ها و شبکه‌های داخلی را به عنوان جایگزینی با امنیت بیشتر برای اینترنت استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اخیرا گروهی از علاقمندان به علوم کامپیوتری و کارشناسان این علوم در تونس که در انقلاب سال 2011 علیه حکومت زین العابدین بن علی شرکت داشتند، شهر محل سکونت خود واقع در ساحل دریای مدیترانه را تبدیل به آزمایشگاهی برای یک پروژه دولت آمریکا برای توسعه شبکه جایگزینی برای اینترنت کرده‌اند.

این پروژه شامل یک شبکه داخلی و به لحاظ فیزیکی کاملا جدا از اینترنت است که از آنتن‌هایی نصب‌شده بر فراز پشت‌بام خانه‌ها تشکیل شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا مبلغ 8 / 2 میلیون دلار را به یک تیم از هکرهای آمریکایی، فعالان اینترنتی و علاقمندان به نرم‌افزار اختصاص داده تا این سیستم را که در علوم کامپیوتر به شبکه‌های "مش" (mesh) معروف است، توسعه دهند.

هدف این است که این سیستم‌ها راهی برای مخالفان باشد تا بتوانند آزادانه‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با امنیت بیشتری به نسبت اینترنت ارتباط داشته باشند. یک هدفی که برای این شبکه‌ها در نظر گرفته شده و مناقشه ایجاد می‌کند کوبا است. آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا مبلغ 3 / 4 میلیون دلار را برای ایجاد شبکه‌های مش در کوبا اختصاص داده است.

پیش از آنکه این شبکه در بندر صیادة تونس در ماه دسامبر اجرایی شود، وزارت امور خارجه آمریکا برخی پروژه‌های آزمایش را اجرا کرده بود که نشان دادند شبکه‌های مش به ساکنان مناطق فقیرنشین دیترویت کمک کرده و یک شریان دیجیتال مهم را در بروکلین برای قربانیان طوفان سندی ایجاد کرد.

متقاضیان این شبکه‌ها مساله جاسوسی دولت‌ها را نگرانی اصلی استفاده از اینترنت می‌دانند و از توسعه این شبکه‌ها حمایت می‌کنند.

از زمانی که سه سال پیش پروژه مش آغاز شد، هدف اصلی آن یعنی مقابله با جاسوسی دولتی برای دولت آمریکا دردسر جدیدی ایجاد کرده است. علت آن نیز این است که آژانس امنیت ملی آمریکا مطابق اسناد افشا شده توسط ادوارد اسنودن، کارمند سابق این آژانس، جاسوسی جهانی از اینترنت به عمل می‌آورد.

بن اسکات، یک مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا که اکنون در بنیاد مسئولیت‌های جدید واقع در برلین کار می‌کند، گفت: دقیقا در همان زمانی که آژانس امنیت ملی آمریکا تکنولوژی جاسوسی افشا شده توسط اسنودن را توسعه می‌داد، وزارت امور خارجه آمریکا به تامین برخی از قدرتمندترین ابزارهای دیجیتالی برای حمایت از آزادی بیان در جهان می‌پرداخت. از نظر من این یکی از طنزهای بزرگ دولت اوباما است.

انتهای پیام

کد N237110