ابوترابی: ایران همواره به دنبال استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای بوده است

سفیر ترکیه در تهران صبح امروز (دوشنبه) با نایب رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ابتدای این دیدار ابوترابی فرد با اشاره به اینکه سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران تحکیم روابط همه جانبه با کشورهای اسلامی به ویژه همسایه می‌باشد، گفت: توسعه و گسترش مناسبات نزدیک دوستانه با ترکیه در زمینه‌های گوناگون از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی می‌باشد و امیدواریم روند رشد روابط فی‌مابین به ویژه در زمینه پارلمانی و اقتصادی از شتاب بیشتری برخوردار شود.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در این راستا از هر اقدامی حمایت می‌کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه ابراز امیدواری کرد که شاهد شکل‌گیری نگاه‌های کاملا مشترک نسبت به صحنه‌ی تحولات سیاسی منطقه و دنیای اسلام میان دو کشور باشیم.

ابوترابی فرد هم چنین به موضوع پرونده هسته‌ای کشورمان وتلاش های قدرتهای غربی جهت متوقف کردن برنامه صلح آمیز هسته‌ای اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی همواره به دنبال استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای بوده است و گزارشات آژانس موید این نظر می‌باشد.

وی سپس در رابطه با مذاکرات جاری میان ایران و 1+5 خاطر نشان کرد: مذاکرات جمهوری اسلامی در این زمینه در چارچوب سیاست‌های نظام،‌منافع ملی با اشراف رهبری معظم انقلاب اسلامی و با نظارت جدی مجلس شورای اسلامی ادامه خواهد یافت.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به صحنه‌ی جاری تحولات جهان اسلام به ویژه روند بیداری اسلامی گفت: غرب هیچ تمایلی به حضور اسلام و مسلمانان در عرصه قدرت سیاسی ندارد و لذا دستیابی به دیدگاه‌های مشترک و راهبرد واحد در قبال مسائل سیاسی منطقه و جهان اسلام میان کشورهای اسلامی از جمله ایران و ترکیه یک ضرورت می‌باشد.

سفیر ترکیه در تهران نیز در این دیدار با مثبت و سازنده خواندن روابط میان دو کشور ایران و ترکیه گفت: دو کشور ایران و ترکیه در مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی نقش و جایگاه ویژه‌ای دارند و روابط پارلمانی دو کشور روند مثبت و مطلوب را طی می‌کند.

وی هم چنین رفت و آمدهای میان دو کشور به ویژه مراودات فرهنگی را عامل مهمی در ارتقای سطح روابط دو کشور دانست و نسبت به توسعه و گسترش دیدارهای ابراز علاقه‌مندی کرد.

سفیر ترکیه هم چنین با اشاره به اینکه برقراری روابط با جمهوری اسلامی به عنوان کشور دوست و برادر همواره مد نظر کشور ترکیه است خاطر نشان کرد: ترکیه در راستای توسعه و گسترش روابط دوستانه با ایران فرصتی را از دست نخواهد داد.

انتهای پیام

کد N237048