برخورد پلیس ترکیه با تجمع اتحادیه کارگری در میدان تقسیم استانبول

کارگران

آنکارا - ایرنا - پلیس ترکیه با استفاده از گاز اشک آور شماری از اعضای اتحادیه های کارگری را که در پارک ˈگزی ˈ میدان تقسیم استانبول تجمع کرده بودند ، متفرق کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه ، شماری از اعضای اتحادیه ها و سندیکاهای کارگری امروز در پارک گزی تجمع و خواستار برگزاری مراسم روز جهانی کارگر ( 11 اردیبهشت ) در میدان تقسیم استانبول شده بودند.

پلیس و نیروهای امنیتی استانبول برای متفرق کردن ، تجمع کنندگان از گازاشک آور استفاده کرد.

براساس این گزارش ، ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه پیش از این با درخواست اتحادیه های کارگری و نهادهای مدنی برای برگزاری تجمع در میدان تقسیم استانبول به شدت مخالفت کرده و عنوان کرده بود که دولت آنکارا دیگر اجازه تکرار حوادثی مانند پارکˈ گزیˈ را نخواهد داد.

اتحادیه های کارگری و نهادهای مدنی ترکیه به مناسبت روز کارگر ( 11 اردیبهشت ) خواهان برگزاری تجمع در میدان تقسیم استانبول که محل بروز حوادثی از جمله تظاهرات ضد دولتی در ترکیه بود، شده اند.

اعتراضات در پارک گزی میدان تقسیم استانبول سال گذشته در مخالفت با تخریب این پارک آغاز شد و سپس به شهرهای دیگر ترکیه تسری یافت. در موج اعترضات ناشی از این رویداد در ترکیه 8 نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند.

اردوغان گفت : از این پس به هیچ وجه اجازه برهم زدن نظم عمومی و آسیب به اموال مردم و اصناف و کسبه داده نخواهد شد و اگر گروه هایی می خواهند گردهمایی برگزار کنند، در استانبول مکانهایی ویژه برای تجمعات بزرگ مردمی اختصاص داده شده است.

ˈمیدان تقسیمˈ استانبول خاطره بسیار تلخی برای کارگران و گروههای مخالف ترکیه دارد.

در ماه می سال 1977 میلادی زمانی که ترکیه شاهد درگیری های شدید گروههای چپ و راست بود، تظاهرات کارگری حدود نیم میلیون نفر از کارگران که از شهرهای مختلف به استانبول آمده بودند، در این میدان به خاک و خون کشیده شد که بیش از 30 کشته و نزدیک به 150 نفر زخمی بر جای گذاشت. پلیس در این ماجرا بیش از 500 نفر را بازداشت کرد.

از آن سال به بعد وزارت کشور ترکیه به دلایل امنیتی مانع از برگزاری تظاهرات در میدان تقسیم شده و با اصرار تظاهرکنندگان برای راهپیمایی به سوی این میدان، بارها درگیریهای جدی بین نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان رخ داده است که در برخی از این درگیریها نیز عده ای کشته و زخمی شده اند.

خاورم ** 230 **1010
کد N236777