آیت‌الله جوادی‌آملی:

اخلاص، راه نجات انسان از گرفتاری‌ها است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی، اخلاص و سپردن امور به خدا را راه نجات از مشکلات ذکر کرد و به تشریح مفهوم نصرت و ولایت پرداخت.

آیت‌الله جوادی‌آملی، اخلاص و سپردن امور به خدا را راه نجات از مشکلات ذکر کرد و به تشریح مفهوم نصرت و ولایت پرداخت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در درس تفسیر خود در مسجد اعظم با اشاره به ماجرای حضرت یونس(ع) گفت: وقتی ایشان در شکم ماهی افتاد مورد آزمایش مهمی قرار گرفت که دربردارنده چند سیاهی و ظلمت مانند تاریکی دریا، شکم ماهی و ... و در عین حال آموزنده بود.

وی با اشاره به ذکر معروف حضرت یونس(ع) ادامه داد: این ذکر بسیار مجرب است که وقتی گفت خدا او را نجات داده است و اینها همه نشانه‌هایی است که خداوند این کرامات را به واسطه اراده خود در وجود بندگان بزرگ مانند انبیاء قرار داده است.

این مفسر قرآن تاکید کرد: کسی با درس‌ نمی تواند به این مقام برسد؛ البته انسان با درس می‌تواند به مقام قرب برسد اما نمی‌تواند به مقام ولایت دست پیدا کند.

این مرجع تقلید با بیان این‌که «حضرت یونس در شکم ماهی دعا کرد و خدا او را نجات داد» تصریح کرد: هر انسان مخلص و مومنی که در خطر باشد و به خدا رو کند خدا او را اجابت می‌کند.

وی ادامه داد: خداوند در داستان نوح هم به ماجرای یونس(ع) اشاره کرده و می‌گوید ایشان کم حوصلگی و محل ماموریت را ترک کرد و به این عذاب مبتلا شد.

این استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: ماهی جلوی کشتی را گرفت و حضرت یونس(ع) در شکم ماهی به امانت گذاشته شد و خدا به او لطف کرد و ماهی مامور شد تا او را سالم نگه دارد از این رو در قرآن آمده است که خداوند بر همه چیز مسلط است و همه عالم تحت سلطه او هستند.

صاحب تفسیر تسنیم با مقایسه سختی‌های پیامبر(ص) برای استقرار دین اسلام با بیان این‌که «حضرت محمد(ص) اسوه و الگوی همه است» اظهار کرد: خدا به ویژگی‌های پیامبر از جمله سختی‌هایی که برای دین کشیده اشاره می‌کند و در داستان یونس هم به کم حوصلگی این پیامبر اشاره کرده و بیان کرده که این لطف خدا به یونس به خاطر خوبی او بود و همه علما هم باید به انبیاء الهی تاسی کنند.

وی با اشاره به بحث نصرت و ولایت در قرآن گفت: نصرت به این است که بخشی از کار به دست ما انجام شود و بخش دیگر را خدا کمک می‌کند تا آن بخش ناقص را کامل کنیم.

این مفسر قرآن تاکید کرد: اما در بحث ولایت ما همچون نوزادی هستیم که پدر و مادر بر او ولایت دارند یعنی از او هیچ کاری ساخته نیست و ولایت او بر عهده پدر و مادر است و ما نیز در برابر خدا چنین شرایطی داریم و نباید خود را در مقابل عظمت خدا به حساب بیاوریم.

وی با اشاره به جایگاه ولایت افزود: همه کارها از راه ولایت انجام می‌شود و خداوند همه کارهای انسان را برعهده می‌گیرد و اگر کسی به این مقام رسید خدا در تمام شرایط او را یاری می‌دهد و انبیاء و ائمه هم چنین بودند.

این استاد برجسته حوزه ادامه داد: در داستان حضرت یونس(ع) با وجود اینکه ماهی به شدت گرسنه بود و جلوی کشتی را گرفت، اما بعد از بلعیدن یونس امر خدا بر این بود که ایشان حفظ شود و نشان داد که عظمت الهی چگونه پدیدار شده و انسان‌های خالص چگونه مورد توجه هستند.

این مرجع تقلید اضافه کرد: حضرت یونس(ع) وقتی در شکم ماهی خود را ملامت می‌کرد به دلیل ترک ماموریت پشیمان و نادم بود و در کنار ملامت کردن تسبیح خدا را می‌گفت؛ ذکر تسبیح یعنی اینکه خداوند تمام مقدرات را در دست دارد و در تمام سختی‌ها و مشکلات انسان را کمک می‌کند و در این مواقع تنها ذکری که انسان را نجات می‌دهد سبوح بودن خداست.

وی گفت: تمام اولیاء الله برای استجابت دعا و واسطه شدن برای دعا ممکن است شروطی را لحاظ کنند اما تنها وجودی که نیاز به شرط برای استجابت دعا ندارد خداست زیرا تمام علل و اسباب عالم به دست اوست و او می‌تواند مصالح را به بهترین شکل ممکن تامین کند.

انتهای پیام

کد N236774