اشرف غنی احمدزی: برنده انتخابات هستیم، در دور اول یا در دور دوم

اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که از حدود نیمی از آرای انتخابات که تاکنون شمارش شده، ۳۳.۲ درصد آرا را کسب کرده، گفته است که به پیروزی خود در انتخابات اطمینان دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بر اساس نتیجه شمارش ۴۹.۶۷ درصد آرا که دیروز یکشنبه از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد، عبدالله عبدالله با کسب ۴۴.۴ درصد آرا در صدر قرار دارد.

با این حال، احمدزی امروز در یک نشست خبری گفت: "ما کماکان به پیروزی تیم خود اطمینان داریم. مهم نیست که این پیروزی در دور اول به دست آید یا در دور دوم انتخابات."

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم فروردین زمانی که عبدالله عبدالله و احمدزی هر دو اعلام پیروزی کردند، کمیسیون انتخابات از نامزدها خواست که از پیشداوری در مورد نتایج انتخابات خودداری کنند.

در نتایج اولیه انتخابات هیچ یک از نامزدها نتوانسته بیش از نیمی از آرا را به دست آورد. اگر هیچ یک از نامزدها نتواند بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورد، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزد پیشتاز در اول خرداد برگزار خواهد شد.

احمدزی در این نشست تاکید کرد که در هر صورتی آرای مردم باید عاری از تقلب باشد و در این مورد هم نهادهای انتخاباتی و هم نامزدها تلاشهای خود را به کار بندند.

به گزارش بی.بی.سی، دیروز عبدالله در واکنش به اعلام نتایج شمارش حدود نیمی از آرای انتخابات گفت که این نتایج براساس گزارش‌هایی که ناظرانش از مراکز رای‌گیری قبلا تهیه کرده بودند، برای او قابل پیش‌بینی بود. او نسبت به درستی کار کمیسیون انتخابات ابراز اطمینان کرد.

این در حالی است که دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی در ولایت غربی هرات اخیراً حدود صد هزار رای را باطل اعلام کرد که ستاد انتخاباتی عبدالله گفته حدود هشتاد درصد این آرا مربوط به این نامزد بوده است.

ستاد عبدالله در هرات نسبت به این اقدام کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی معترض است و مسئولان این ستاد گفته‌اند که اعتراض خود را با مقامهای ارشد کمیسیون شکایات انتخاباتی در میان خواهند گذاشت.

انتهای پیام

کد N236737