منصوری آرانی:

هم‌اندیشی و رایزنی مستمر پارلمان‌های ایران و سوییس، روابط دو کشور را تسهیل می‌کند

شش تن از نمایندگان مجلس شورای ملی سوئیس به ریاست لوتسی اشتام که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌اند، پیش از ظهر امروز دوشنبه (93/2/1) با منصوری آرانی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران وسوئیس دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منصوری آرانی در ابتدای این دیدار با اشاره پیشینه خوب روابط ایران و سوئیس و لزوم استقلال رای دو کشور در مناسبات دو جانبه گفت: هم اندیشی و رایزنی مستمر مقامات پارلمانی دو کشور ابزاری مناسب جهت تسهیل روابط دو کشور، رفع موانع همکاری ‌های دولت‌ها و افزایش درک متقابل ملت‌ها است.

منصوری افزود: در همین راستا گروه دوستی پارلمانی ایران و سوئیس آمادگی همکاری با پارلمان سوئیس جهت ارتقاء سطح مناسبات دو کشور را دارد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران وسوئیس در بخش دیگری از سخنان خود بااشاره به جایگاه ممتاز ایران درمنطقه و پیشرفت‌های چشمگیر علمی و صنعتی ایران در سالهای اخیر گفت:‌ با توجه به امکانات صنعتی قابل توجه سوئیس و پیشرفت‌های قابل توجه ایران دربخش‌های مختلف علمی، فناوری و صنعتی بسترهای لازم برای ارتقاء روابط دو کشور وجود دارد که باید مساعی مشترک از این ظرفیت‌ها برای گسترش روابط فیمابین استفاده کرد.

منصوری در ادامه ضمن اشاره به مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی حول مساله هسته‌یی کشورمان گفت: در سیاست‌های دفاعی ایران استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی تعریف نشده است و با توجه به فتوای مقام معظم رهبری در خصوص تحریم اینگونه سلاحها، از نظر دینی نیز تولید و استفاده از این سلاح در جمهوری اسامی ایران ممنوع می‌باشد.

منصوری در پایان ضمن بیان توضیحاتی پیرامون روند تولید، تصویب و تدوین قوانین در ایران، تبادل نظر نمایندگان مجالس دو کشور در زمینه ی قانونگذاری را در تصویب قوانین مناسب، با ارزش و سازنده خواند.

لوتسی اشتام رئیس هیات پارلمانی سوئیس نیز در این دیدار گفت: ایران کشور بزرگی است که در آینده منطقه نقش موثر و غیر قابل انکاری دارد.

وی افزود: سوئیس همیشه مستقل از پارلمان اروپا و سایر کشورها در مورد مسائل داخلی خود تصمیم گیری می‌نماید و در سیاست خارجی خود نیز به اصل احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها احترام می‌گذارد.

لوتسی اشتام بر همین اساس گفت: سوئیس مخالف اعمال تحریم علیه همه کشورها از جمله ایران به بهانه‌هایی مثل حقوق بشر بوده و معتقد است معیارهای هر کشور در این مورد متفاوت از کشورهای دیگر هستند.

در این جلسه عیسی امامی، بشیری،شکر خدا موسوی و عزیزی فارسانی هم حضور داشتند که جداگانه در خصوص مسائل سیاسی و پارلمانی با هیات سوئیسی به گفت و گو و تبادل نظر پرداختند.

انتهای پیام

کد N236735