فرمانده سپاه:ممکن است سپاه برای حفظ انقلاب تذکراتی به دولت‌هابدهد/نیازی به دخالت سپاه در سوریه نیست

سپاه پاسداران,محمدعلی عزیز جعفری

سردار محمدعلی جعفری گفت: اگر به حفظ ارزش‌های انقلاب توجه شود هیچگونه تعارضی بین سپاه و دولت‌ها وجود ندارد.

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه‌ها گفت: ‌فلسفه وجودی سپاه این است که انقلاب اسلامی حفظ شود.

وی با بیان اینکه معمولا انقلاب ها در دنیا عمر زیادی ندارند اظهار داشت: انقلاب‌ها در نقاط مختلف دنیا یا استحاله می شوند یا از بین می‌روند اما انقلاب اسلامی پویا و هدفمند به راهش ادامه می دهد.

جعفری ادامه داد: سپاه با مخالفت‌هایی که با انقلاب می‌شود برخورد می‌کند و موانع موجود بر سر راه را برمی‌دارد تا اهدافانقلاب که همان اهداف اسلام و قرآن است، حفظ شود.

اهم اظهارات فرمانده سپاه به نقل از فارس را بخوانید؛ 

*{ با اشاره به فتنه سال 88}: فتنه آن سال بزرگترین فتنه سیاسی، امنیتی علیه ایران بود که بدون نقش تعیین کننده مردم که همان بسیجی ها هستند، پایان نمی‌یافت.

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت رغبتی برای استفاده از ظرفیت‌های سپاه دارد؟}:همکاری سپاه با دولت‌ها با هدف ایفای نقش سپاه در راستای برقراری امنیت، رفاه، آسایش و معیشت مردم است.سپاه نمی‌تواند با دولت‌ها همکاری نداشته باشد و با توجه به گستردگی سپاه، بسیج و توان عظیم آنها این همکاری می‌تواند و باید در خدمت مردم باشد.

* دل    * دلیلی برای عدم همکاری سپاه با دولت‌ها ندارد اما دولت‌ها دیدگاهشان متفاوت است و ممکن است در جاهایی در برخی دولت‌ها تقابلی بین مسائل سیاسی و یا توجه به جلب آرای مردم و موضوع خدمتگزاری، فرهنگ و ارزش‌های مردم دیده شود؛ برخورد دولت‌ها ممکن است اینها را در تعارض و فقط صرفا اهداف سیاسی را ببیند و تا جایی در مسیر انقلاب اسلامی و اسلامی بودن جمهوری اسلامی نباشد.

ممکن است سپاه برای حفظ انقلاب تذکراتی به دولت ها بدهد
* ممکن است سپاه تذکراتی بدهد تا نقش خود در حفظ انقلاب اسلامی را ایفا کند، وقتی سپاه می‌خواهد نقش خود را در حفظ انقلاب انجام دهد ممکن است به نظر بیاید که می‌خواهد با برخی دولت‌ها مخالفت کند در حالی که اینطور نیست.

*اگر به حفظ ارزش‌های انقلاب توجه شود هیچگونه تعارضی بین سپاه و دولت‌ها وجود ندارد، گلایه‌ای که اخیرا داشتیم این بود که با توجه به فشار اقتصادی دشمنان علیه کشورمان زیاد شده و تاکید رهبر معظم انقلاب نیز این است که دولت‌ها نگاهشان به توانمندی‌های درونی باشد، بسیاری از مشکلات مردم با تمرکز و توان داخلی قابل حل است و این همان اقتصاد مقاومتی است.

ورود سپاه به اقتصاد مقاومتی منوط به مطالبه دولت است
* سپاه می‌تواند از این توان در خدمت اقتصاد مقاومتی استفاده کند، البته این منوط به مطالبه و حمایت و خواست دولت است. البته در این زمینه استقبال هم شده بود اما شاید به خاطر تمرکز در اجرای دور دوم هدفمندی یارانه‌ها نتوانسته‌اند وارد این موضوع شوند.

سپاه مدافع انقلاب در داخل و خارج مرزها است
*در صورتی که دشمن اعتقادات و فرهنگ مردم را تغییر دهد مسئله انقلاب اسلامی از بین می‌رود، سپاه مدافع انقلاب اسلامی هم در داخل و هم بیرون مرزهای کشور است.

* دشمن آشکار و شفاف جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت آمریکا و رژیم صهیونیستی است که این جبهه در هر مقطع و زمانی مشاهده می شود.

*سوریه به دلیل اینکه در جبهه مقاومت اسلامی قرار داشته و خط مقدم آن جبهه است مورد غضب آمریکا واقع شده و ایالات متحده آمریکا از تروریست‌ها برای ستم به مردم سوریه استفاده‌ می‌کند و در مقابل وظیفه هر مسلمانی است که از آنها حمایت کند.

نیازی به دخالت نظامی در سوریه نیست/ تجربه خود را در اختیار سوری ها قرار دادیم
* سپاه با افتخار از حرکت مقاومت سوریه و مردم آن حمایت می‌کند، با توجه به نیروی انسانی و حضور خود مردم آن کشور نیاز به دخالت نظامی مجموعه‌های دیگر نیست و ما فقط آموزش تجربی و نرم‌افزاری را در اختیار آنان قرار می‌دهیم و اثرش را بعد از این چند سال درگیری می‌بینیم.

*سپاه باید نگهبان انقلاب در داخل و خارج مرزها باشد.

سپاه بر اساس نگاه ماموریتی وارد عرصه سازندگی شد
*{ با اشاره به اقدامات سپاه در زمینه سازندگی}: سپاه بر اساس نگاه ماموریتی وارد عرصه سازندگی شد و برای رقابت با بخش خارجی و رفاقت با بخش خصوصی تا در این حوزه تشویق شوند.

*{با اشاره به موضوع مرزهای جنوب شرقی و شمال غرب کشور}: با توجه با سرمایه‌گذاری‌های دشمن در این مناطق موقعیت امنیتی خاصی به وجود آمده که نیروی زمینی سپاه در آنجا فعالیت می‌کند. در سال‌های اخیر سیاست این بود که امنیت به نیروهای بومی واگذار شود. در در مرزهای جنوب شرقی کشور در 4-5 سال گذشته به دلیل پیگیری این سیاست مشکل خاصی نداشتیم و ناامنی در عمق کشور نیست.

*{ با اشاره به گروگانگیری اخیر در مرز سیستان و بلوچستان}: اتفاقات اخیر درنقاط صفر مرزی بوده که با توجه به لزوم طرح‌های مهندسی و عملیاتی جدید، به ناچار مرز را از نیروی انتظامی تحویل گرفتیم و مشغول هستیم تا دیگر شاهد چنین وقایعی نباشیم.

* در راستای جوانگرایی در سپاه و استقاده از نیروهای باتجربه چند سال پیش مجوزی اخذ کردیم تا نیروهای باتجربه‌ای که عمر خدمتی‌شان تمام شده نگه داریم تا تجربیات خود را به نیروهای جوان انتقال دهند.

* در بحث اقتصادی به قدری رسانه‌های دشمن مانور دادند که خودمان هم باورمان شد که سپاه در عرصه اقتصادی وارد شده، سپاه فقط در عرصه سازندگی ورود پیدا کرده که باعرصه اقتصادی متفاوت است. سپاه با نگاه ماموریتی که دارد در این عرصه ورود پیدا کرده که هدف آن ساختن کشور بود. زیرا بعد از جنگ زیرساخت‌های کشور عقب افتاد و باید به سرعت جبران می‌شد.

29220

 

کد N236706