فومنی: خیز بلندی برای انتخابات مجلس برداشته‌ایم

احزاب,انتخابات مجلس,خانه احزاب

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات با اشاره به تشکیل کمیته‌های این حزب برای انتخابات آتی مجلس، اظهار کرد: ما خیز بلندی برای انتخابات مجلس برداشته‌ایم و برای پیروزی و بازی برد - برد وارد میدان شده‌ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد زارع فومنی صبح امروز (دوشنبه) در نشستی خبری با تاکید بر اینکه "حزب مردمی اصلاحات اسلامی ایران حزبی مردمی، اصلاح‌طلب، میانه‌رو و اعتدال‌گراست"، خاطرنشان کرد: حزب مردمی اصلاحات حزبی است که در تمام جهات پیرو خط امام خمینی(ره)، انقلاب و مقام معظم رهبری است. حزب ما همواره پیرو قانون اساسی که میثاق ملی ایرانیان است، است و در چارچوب این قانون نیز فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری، تصریح کرد: یکی از سیاست‌هایی که رهبر با نامگذاری امسال به دولت و مسئولان گوشزد کردند، عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی است. همانطور که ایشان فرمودند، اقتصاد مقاومتی به معنای این است که ما بتوانیم به خودکفایی و رونق به دور از وابستگی به سایر کشورها دست پیدا کنیم.

فومنی با بیان اینکه "متأسفانه هنوز برخی از مسائل ما از غرب نشأت می‌گیرد"، اظهار کرد: امروز مشاهده می‌کنیم که الگوبرداری جامعه ما از غرب صورت می‌گیرد و مسئولان ما نیز نگاهی غرب‌گرایانه دارند. این در حالی است که در داخل کشور بسیاری از ظرفیت‌ها وجود دارد که متأسفانه مورد غفلت واقع شده است.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات در ادامه به نقش و تأثیر احزاب در مسائل کشور اشاره کرد و با بیان اینکه "در حال حاضر چنانچه حزبی در کشور وجود داشته باشد، وابسته به دولت یا از طریق رانت‌های دولتی تشکیل شده است"، افزود: متاسفانه در طول 35 سال انقلاب اسلامی احزاب ما نتوانستند از خود کارکرد خوبی به نمایش بگذارند و به همین دلیل ما برای نخستین‌بار در کشور به تمام احزاب و گروه‌ها اعلام می‌کنیم که کار حزبی کار صرفاً سیاسی نیست و حزب باید در سایر ابعاد نیز خود را تقویت کند.

وی اضافه کرد: در همین راستا ما طی فراخوانی که در اواخر سال گذشته دادیم، پیشنهاد برگزاری جشنواره مردمی اقتصاد مقاومتی را ارائه کردیم. ما در این فراخوان تمام احزاب، ‌گروه‌ها، تشکل‌های سیاسی، کارشناسان و عامه مردم درخوادست کردیم تا در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم پیگیری اقتصاد مقاومتی طرح‌ها و پیشنهادات خود را به دبیرخانه این جشنواره ارائه دهند. ما بر خود لازم دانستیم که پس از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری در دفاع از ارزش‌ها و کیان انقلاب این فراخوان را انجام دهیم تا بتوانیم با تکیه بر توانمندی‌ها و اقتدار ملی خود سایه پیشرفت و عدالت را در تمام این سرزمین بگسترانیم.

فومنی با اشاره به بخش‌های مختلف این جشنواره خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگان در این جشنواره می‌توانند آثار و طرح‌های خود را در زمینه‌هایی با موضوعاتی نظیر "طرح‌ها و ایده‌های اقتصادی زودبازده"، "طرح‌ها و ایده‌های اقتصادی کلان و خرد دولتی، خصوصی و تعاونی"، "رونق و ارمغان اقتصاد مقاومتی و تبدیل توان بالقوه به بالفعل ایرانی" و ... ارسال کنند.

وی با اشاره به زمان برگزاری جشنواره نیز اظهار کرد: این جشنواره در اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد سال جاری با حضور نفرات برگزیده جشنواره و جمعی از مسئولان کشوری برگزار می‌شود. در این جشنواره طرح‌های برگزیده به مراکز مسئول در عرصه اقتصادی ارائه می‌شود.

این فعال سیاسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه "باید جوانان خود را در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تربیت کنیم"، تصریح کرد: دشمنان ما امروز قصد به انحراف کشیدن جوانان ما را دارند. در نتیجه زمانی که ما اقتصاد خود را مقاوم کنیم، دیگر کشور به خود اجازه نمی‌دهند که بر ما نفوذ داشته باشد.

فومنی در ادامه در برابر پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه "آیا حزب مردمی اصلاحات برنامه‌ای برای انتخابات مجلس دارد؟"، پاسخ داد: ما در حزب مردمی اصلاحات ایران اسلامی کمیته‌ای برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تشکیل داده‌ایم. این کمیته زیر نظر شورای مرکزی حزب فعالیت می‌کند و در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها نیز در حال گزینش و بررسی افراد واجد شرایط برای انتخابات مجلس است. ان‌شاءالله ما با قدرت هرچه بیشتر وارد انتخابات مجلس می‌شویم و این نوید را به همگان می‌دهیم که منتظر فراکسیونی قوی از سوی حزب مردمی اصلاحات باشند.

وی با بیان این ادعا که "ما تنها حزبی هستیم که برای خود مانیفست داریم"، خاطرنشان کرد: حزب مردمی اصلاحات امروز در حال تعریف کردن دکترین جدیدی در صحنه کشور است. ما کارکرد حزبی را به احزاب آموزش خواهیم داد و به آنها می‌گوییم که رسالت حزب، امر به معروف و نهی از منکر است و حزب باید برای رسیدن به آمال و آرزوهای یک ملت تلاش و فعالیت کند.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات همچنین در پاسخ به این پرسش که "آیا از پیشنهاد آقای منتجب‌نیا مبنی بر تشکیل جبهه واحد اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی استقبال می‌کنید؟" با بیان اینکه "ما با هر گروه قانونی که در چارچوب نظام و قانون باشد همکاری می‌کنیم"، تاکید کرد: ما با افراط و تفریط مخالف هستیم و معتقدیم که باید تلاش شود اعتدال در جامعه نهادینه شود؛ چراکه تا زمانی که اعتدال و میانه‌روی در جامعه اعمال نشود هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

فومنی در مورد تشکیل خانه احزاب نیز با تاکید بر اینکه "عملاً مخالف تشکیل خانه احزاب هستم"، گفت: دلیل مخالفت من با خانه احزاب این است که دو طرف، این خانه را تبدیل به محل دعوای سیاسی خود می‌کنیم و این در حالی است که ما باید در تلاش باشیم که گروه‌ها به تفاهم هرچه بیشتر برسند. من به دولت پیشنهاد می‌دهم که به جای تشکیل خانه احزاب، احزاب موجود را شناسنامه‌دار کند؛ چراکه امروز در کشور ما هرکدام از احزاب همچون هیأتی مذهبی شده‌اند که تنها در زمان سینه‌زنی و انتخابات وارد میدان می‌شوند.

وی در پایان با اشاره به وضعیت رسانه‌های کشور گفت: دولت حق ندارد صدای مخالف خود را خفه کند. نه دولت یازدهم و نه هیچ دولت دیگری این حق را ندارد که این کار را انجام دهد. دولت زمانی به موفقیت دست پیدا می‌کند که بتواند مخالفان خود را به دوستان خود تبدیل کرده و شعار زنده باد مخالف من را به واقعیت تبدیل کند.

انتهای پیام

کد N236495