سفیر جدید آمریکا در روسیه کیست؟

فارس نوشت:سفیر جدید آمریکا در روسیه احتمالا سفیر سابق این کشور در اوکراین، لیتوانی و گرجستان خواهد بود که واشنگتن اکنون دیگر، بخاطر تیرگی روابط بر سر بحران اوکراین، نگران واکنش منفی مسکو به این انتخاب نیست.

به گزارش خبرگزاری «ایتارتاس»، سفیر جدید آمریکا در فدراسیون روسیه احتمالا "جان تفت" خواهد بود که پیش از این در طول 15 سال اخیر ریاست نمایندگی‌های دیپلماتیک آمریکا در اوکراین، گرجستان و لیتوانی را برعهده داشته است.

روزنامه «نیویورک تایمز» با اعلام این مطلب، یادآور شده است که تصمیم گیری نهایی در این رابطه از سوی کاخ سفید و شخص "باراک اوباما" صورت خواهد گرفت که هنوز نظر نهایی خود را اعلام نکرده است.

بر اساس این اطلاعات، از چند ماه قبل که وزارت خارجه آمریکا به دنبال جایگزینی برای "مایل مک فول" سفیر سابق این کشور در مسکو می‌گشت، تردیدهایی در خصوص نامزدی «تفت» ، بخاطر خطر تاثیر منفی فعالیت کاری وی در جمهوری‌های سابق شوروی بر مقامات مسکو، وجود داشت. ولی اکنون و بعد از تیرگی روابط بین آمریکا و روسیه بر سر بحران اوکراین، مقامات واشنگتن دیگری واهمه‌ای از واکنش منفی مسکو به این انتخاب نداشته و او را برای این سمت مناسب تشخیص داده‌اند.

جان تفت از نوامبر سال 2009 تا آگوست سال 2013 سفیر آمریکا در اوکراین بود. در طول سال‌های 2003-2000 سفیر آمریکا در لیتوانی و در دوره زمانی 2009-2003 سفیر آمریکا در گرجستان بود. این دیپلمات با سابقه آمریکایی از سال 1996 الی 1999 نیز سمت معاون سفیر آمریکا در مسکو را برعهده داشت.

26149

کد N236374