تصمیم اردوغان درخصوص سیستم ریاست جمهوری موجب تنش می‌شود

تركيه

به گفته تحلیل‌گرها، تمایل نخست‌وزیر ترکیه به تغییر نظام دوفاکتوی پارلمانی ترکیه به یک سیستم ریاست جمهوری بدون تغییر قانون اساسی، بدون شک تنش‌های سیاسی در پی خواهد داشت.

به گفته تحلیل‌گرها، تمایل نخست‌وزیر ترکیه به تغییر نظام دوفاکتوی پارلمانی ترکیه به یک سیستم ریاست جمهوری بدون تغییر قانون اساسی، بدون شک تنش‌های سیاسی در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، تصمیم رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه برای انتخاب رئیس‌جمهوری با رای مستقیم مردم بدون تغییر قانون اساسی موجب ایجاد تنش می‌شود.

اردوغان روز شنبه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری که در ماه اوت برگزار می‌شود، گفت: رئیس‌جمهور از طریق رأی مردمی انتخاب خواهد شد. مردم پای صندوق‌های رأی خواهند رفت تا رئیس‌جمهور خود را انتخاب کنند.

در همین راستا آیتلا کارت، یکی از نمایندگان حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه عنوان کرد: اردوغان خود را فراتر از نهادهای دولتی می‌بیند و ذهنیت او به گونه‌ای است که هیچ مانعی بر سر راه تغییر نظام سیاسی نمی‌بیند. به این دلیل که حزب حاکم عدالت و توسعه، قدرت تغییر نظام سیاسی از طریق پارلمان را ندارد، اردوغان سعی دارد این شرایط را القا کند. اردوغان پیشتر نیز درصدد اتخاذ این اقدام بود اما با مخالفت احزاب اپوزیسیون روبرو شد.

اردوغان در سخنرانی‌های اخیر خود نشان داده است که تمایل دارد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، باز هم خود سر رشته امور را در دست داشته باشد. بسیاری اظهارات اخیر عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه را به دلیل اقدامات اردوغان می‌دانند.

عبدالله گل گفته بود: در شرایط جدید من هیچ برنامه‌ای برای حضور در سیاست ندارم.

به نظر می‌رسد که عدم تمایل اردوغان به تحویل سمت ریاست حزب عدالت و توسعه به گل، باعث ناراحتی او شده است.

بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که اردوغان تصمیم نهایی خود برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را تا اواسط ماه مه اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N236283