پیشنهاد نماینده ایران در آژانس اتمی: اسراییل به NPT بپیوندد/ ایران در اجلاس مقدماتی مذاکره نمی کند

مهر نوشت:

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اجلاسی که در نیویورک برگزار خواهد شد در مورد مسائل شکلی به راحتی به توافق می رسد، اما در مورد مسائل محتوایی بعید است که سندی تهیه شود و احتمالا موضوعات محتوایی به خود کنفرانس اصلی که در سال 2015 در نیویورک برگزار خواهد شد، موکول می شود.
رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برگزاری اجلاس NPT و سفر به نیویورک گفت: این اجلاس سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری 2015 NPT است که طبق روال گذشته کمیته مقدماتی پس از تشکیل سه جلسه خواهد داشت که طی سه سال در سه شهر مختلف برگزار می شود.

او با اشاره به اینکه اولین جلسه در وین، دومین ژنو و سومین جلسه در نیویورک برگزار خواهد شد، گفت: خود کنفرانس بازنگری نیز در نیویورک و در مقر سازمان ملل برگزار خواهد شد.

نجفی درباره وظیفه کمیته مقدماتی تصریح کرد: این کمیته دو وظیفه اصلی به عهده دارد که یک وظیفه شکلی است و در مورد دستور کار اجلاس، آئین کار و برنامه کار کنفرانس که یک کنفرانس یک ماهه است و برنامه آن کاملا باید مشخص بوده و در قسمت های مختلف توازن داشته باشد، برنامه ریزی می کند.

نجفی با اشاره به اینکه موضوع دستور کار نیز از مسائلی است که در گذشته مورد اختلاف بوده، گفت: به طور مثال در سال 2005 در زمانی که دولت محافظه کار بوش در آمریکا بر سر کار بود، به دلیل آنکه آمریکا دستور کار قبلی را نپذیرفت بر سر دستور کار اختلاف ایجاد شد. کشورهای عدم تعهد از یک طرف و آمریکا از طرف دیگر نتوانستند به توافق برسند و یکی از دلایل شکست خوردن اجلاس سال 2005 نیز همین امر بود.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: از سال 2010 مشکل دستور کار حل شد و این هم به آن دلیل بود که تغییری در موضع آمریکا ایجاد شده و پذیرفت.

نجفی در پاسخ به سوال دیگری در این باره که آمریکایی ها در نشست قبلی به دنبال ایجاد محدودیت برای دستیابی به کشورها به انرژی هسته ای و تغییر در ابعاد نظارتی NPT بودند که البته ناکام ماندند پیش بینی شما از این دوره چیست؟ و اینکه آیا ایران با پیشنهادی درباره بازنگری در مورد NPT وارد نشست خواهد شد، گفت: به نظر می رسد اختلافات همان اختلاف های قدیمی است از یک طرف کشورهای غیرهسته ای و عضو جنبش عدم تعهد خواهان اجرای ماده 6 به طور کامل و حرکت به سمت از بین بردن کامل سلاح های هسته ای هستند. اجرای کامل ماده 4 NPT مبنی بر استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای همه کشورهای عضو بدون وجود مانع و مسائلی از این قبیل که در لیست اسناد کاری که در عدم تعهد تهیه شده است، وجود دارد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: از طرف دیگر کشورهای هسته ای از جمله آمریکا و متحدینش که زیر چتر سلاح هسته ای آمریکا هستند، خواهان تقویت بخش های نظارتی هستند و به دنبال آن هستند تا پروتکل الحاقی را که یک سند داوطلبانه است، تبدیل به یک سند اجباری کنند و یا می خواهند برای خروج از NPT موانعی ایجاد کنند، تا هر کشوری به راحتی نتواند از NPT خارج شود و آنطور که کره شمالی به راحتی از NPT خارج شد، دیگر مقدور نباشد.


نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: یکی از گام هایی که اجرا نشده است، بحث برگزاری کنفرانس خاورمیانه برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای است که برگزار نشده و یکی از خواسته های کشورهای غیرهسته ای خواهد بود بخصوص کشورهایی که در منطقه خاورمیانه قرار دارند و از موارد اصلی این کنفرانس آن است که اسرائیل به NPT بپیوندد و تمام اقداماتش تحت نظارت آژانس باشد که هیچکدام از این موارد نه تنها عملی نشده که حتی خود کنفرانس نیز برگزار نشده است.

او گفت: همه این موارد در اجلاس کمیته مقدماتی مطرح می شود، ولی با توجه به ماهیت اجلاس کمیته مقدماتی و اینکه قدرت تصمیم گیری ندارد، تنها لیست موضوعات آشکار می شود و احتمالا رئیس کمیته مقدماتی یک سندی با مسئولیت خود با عنوان مقاله رئیس تهیه می کند که موارد اختلافی را بیشتر مشخص می کند تا در کنفرانس بازنگری مورد بررسی قرار گیرد.

نجفی در این باره که آیا ایران به عنوان رئیس کشورهای عدم تعهد برنامه ویژه ای خواهد داشت، گفت: ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد از مدت ها قبل کار تهیه مواضع را در موضوعات مختلف آغاز کرده است در موضوعات مختلف از جمله خلع سلاح هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و حتی تهیه مقالات کاری در حال مذاکره هستیم و ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد این موضوعات را مطرح و پیگیری خواهد کرد، اما در نهایت موضوعات اگر به سمت محتوایی پیش رود که البته بعید به نظر می رسد اعضا به صورت مستقل و جداگانه وارد مذاکرات خواهند شد و ایران نقش مذاکراتی نخواهد داشت تنها طرح موضوع و ارائه آن در صحن اجلاس مطرح است.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره 7 توافق صورت گرفته بین ایران و آژانس در مذاکرات تهران و اینکه این توافقات در چه مرحله ای قرار دارد، گفت: اقدامات در حال انجام است و ما روبه جلو حرکت می کنیم.

 

23231

 

کد N236280