درخواست نمایندگان افغان برای تعطیلی موسسات ایرانی در افغانستان

مذاکرات کارشناسی هسته ای, پیش نویس توافق جامع هسته ای, مطبوعات جهان

برگزاری دور جدید مذاکرات کارشناسی هسته ای ایران و 1+5 در نیویورک، آغاز روند تدوین متن پیش نویس توافق جامع هسته ای از ماه آینده،....

برگزاری دور جدید مذاکرات کارشناسی هسته ای ایران و 1+5 در نیویورک، آغاز روند تدوین متن پیش نویس توافق جامع هسته ای از ماه آینده، بازتاب سخنان رئیس جمهور ایران درباره زنان، تحلیلی از تحولات اخیر در روابط ایران و آمریکا و درخواست نمایندگان مجلس افغانستان برای تعطیلی موسسات ایرانی در این کشور، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.


به گزارش «تابناک»، بخشی از مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به موضوع مذاکرات هسته ای اختصاص یافته است. در این زمینه، روزنامه «گاردین» موضوع برگزاری دور جدید مذاکرات کارشناسی هسته ای ایران و گروه 1+5 را مورد توجه قرار داده است. این روزنامه اشاره می کند که این دور از مذاکرات هیئت های کارشناسی دو طرف، در شهر نیویورک برگزار می شود و موضوع رآکتور آب سنگین اراک، یکی از مسائل کلیدی در این گفت و گوها خواهد بود. مسئله ای که البته علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آن را تقریباً حل شده خوانده و از پیشرفت دو طرف در مذاکرات درباره این موضوع خبر داده است.
از سوی دیگر، خبرگزاری «رویترز» به نقل از معاون وزیر خارجه ایران از آغاز فرایند نگارش متن توافق جامع هسته ای از ماه آینده میلادی خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد ایران و قدرت های جهانی در مذاکرات کارشناسی هسته ای در نیویورک، کار نگارش پیش نویس توافقنامه جامع هسته ای را آغاز خواهند کرد. ریاست هیئت ایرانی را در این مذاکرات، حمید بعیدی نژاد، مدیر کل امور سیاسی و بین المللی وزارت خارجه ایران بر عهده خواهد داشت. رویترز در ادامه این مطلب به طور خلاصه به روند مذاکرات ایران و 1+5 تاکنون و همچنین گزارش اخیر آژانس درباره برنامه هسته ای ایران اشاره کرده است.
اما سخنان روز گذشته رئیس جمهور ایران درباره نقش زنان در جامعه ایران، از جمله دیگر موضوعاتی است که مورد توجه شماری از مطبوعات بین المللی قرار گرفته است. «عرب نیوز» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و به نقل از حسن روحانی می نویسد زنان ایرانی شهروند درجه دوم نیستند. این روزنامه می نویسد رئیس جمهور ضمن مورد تأیید قرار دادن وجود برخی موانع در مقابل زنان ایرانی، تأکید کرده که با این وجود، با زنان در ایران به عنوان شهروند درجه دوم برخورد نمی شود. وی همچنین ضمن اشاره به اینکه اقدامات بیشتری باید در این زمینه انجام گیرد، گفته مدل غرب در این زمینه مطلوب و قابل دنبال کردن نیست. 
در میان دیگر مطالب، روزنامه «خلیج تایمز» روندها و تحولات اخیر شکل گرفته در روابط ایران و آمریکا را مورد توجه قرار داده و چنین استدلال می کند که دو کشور، در حال وارد شدن به یک روند تقابل غیرضروری و بی دلیل هستند. این روزنامه اشاره می کند که خودداری آمریکا از صدور ویزا برای نماینده جدید ایران در سازمان ملل و همچنین حکم یک دادگاه آمریکایی مبنی بر توقیف اموال بنیاد علوی در نیویورک، از جمله مواردی بوده که سبب شکل گیری این تقابل غیرضروری شده و واکنش ایران را در پی داشته است. با این حال، این روزنامه معتقد است که دو کشور باید از تشدید اختلافات بر سر این موضوعات جلوگیری کرده و اجازه ندهند که این مسائل، روند حل و فصل دیپلماتیک موضوع هسته ای ایران را با چالش مواجه سازد.
در نهایت، در مطلبی از افغانستان، روزنامه «افغانستان تایمز» از درخواست شماری از سناتورهای این کشور برای تعطیلی بنیادهای خیریه ایران در افغانستان خبر داده است. به نوشته این روزنامه، در پی انتشار خبر اعدام شش تبعه افغان در ایران (به جرم قاچاق مواد مخدر) برخی از اعضای «مشرانو جرگه»، مجلس علیای افغانستان، از دولت این کشور خواسته اند بنیادهای خیریه و دیگر سازمان های متعلق به ایران در این کشور را تعطیل کند. در همین زمینه، یکی از نمایندگان این مجلس مدعی شده ایران بنیادهای خیریه ای را در استان های مختلف افغانستان افتتاح کرده که در پوشش آن ها از این کشور جاسوسی می کند.  

کد N235779