شکست مذاکرات دو حزب عمده کردستان عراق برای تشکیل دولت ائتلافی

سیاسی

دو حزب قدیمی و بزرگ کردستان عراق پس از نشست روز گذشته خود اعلام کردند که هنوز بر سر تشکیل دولت منطقه کردستان عراق به توافق نرسیده‌اند اما مذاکرات ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، نشست روز یکشنبه حزب اتحادیه میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق و حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق بدون نتیجه پایان یافت.

نشست روز یکشنبه برای رسیدن به توافق برای تشکیل دولت ائتلافی بود و با حضور نیچروان بارزانی، نائب رئیس حزب دموکرات کردستان و برهم صالح، نماینده ویژه رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان و چند تن دیگر از رهبران این دو حزب تشکیل شد.

شرکت کنندگان در نشست دیروز با ابراز نگرانی از تاخیر در تشکیل دولت ائتلافی، اعلام کردند: تاخیر در تشکیل دولت باعث نگرانی برای مردم کردستان است اما مذاکرات برای تقسیم پست‌های وزارتی و حکومتی بین احزاب مختلف ادامه خواهد داشت.

حزب اتحادیه میهنی کردستان که در این دوره از رقابت‌های انتخابات پارلمانی به جایگاه سوم سقوط کرد، خواهان به دست گرفتن وزارتخانه‌های داخلی و پیشمرگ (وزارت دفاع) کردستان عراق است که این امر با مخالفت‌هایی مواجه شده است.

با پیروزی حزب تغییر (گوران) کردستان و بالا آمدن آن تا رده دوم احزاب مطرح این منطقه، ائتلاف استراتژیک میان اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان که سال‌ها دو حزب اصلی این اقلیم بودند تا حدودی به هم خورده است و اکنون بر سر تقسیم کرسی‌ها با اختلافاتی رو به رو شده‌اند.

انتهای پیام

کد N235759