فابیوس: با تجزیه اوکراین مخالفیم

وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد، جامعه بین‌المللی با فدرالی شدنی که به تجزیه اوکراین منجر شود، مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه برگزاری انتخابات 25 مه را در اوکراین بسیار مهم دانست و تاکید کرد: پوتین می‌گوید دولت اوکراین مشروع نیست. کسی که این طور فکر می کند باید مدافع انتخابات 25 مه باشد.

فابیوس افزود: ما می‌گوییم که این دولت مشروع است اما با توجه به تنش‌های حاکم بر این کشور این انتخابات باید برگزار شود. تمامی تلاش‌های جامعه بین‌المللی باید روی برگزاری این انتخابات متمرکز شود؛ چرا که در صورت برگزاری انتخابات، اوکراین رییس‌جمهوری مشروع خواهد داشت. من با تحرکات کسانی که در برگزاری این انتخابات کارشکنی کنند، مخالفم.

وزیر امور خارجه فرانسه در تشریح مواضع پاریس در قبال اوکراین تأکید کرد: ما نشان داده‌ایم که در مورد مسایل اصولی در برابر روسیه جدی هستیم. ما علیه این کشور تحریم‌هایی را اعمال کرده‌ایم و هم‌زمان خواهان حل مسأله از طریق گفت‌وگو هستیم. ما علیه روسیه وارد جنگ نمی‌شویم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی ادامه داد: من با لاوروف صحبت می‌کنم. رئیس‌جمهوری فرانسه نیز با پوتین در این باره صحبت می‌کند. ما با آلمان، اروپایی‌ها و با سایرین گفت‌وگو می‌کنیم. ما تلاش می‌کنیم که گفت‌وگوها را پیش ببریم اما وقتی مسأله‌ای را غیر قابل قبول تلقی می‌کنیم، نظرمان را می گوییم.

لوران فابیوس به مسأله برگزاری همه‌پرسی در خصوص فدرالی شدن اوکراین اشاره کرد و افزود: من اخیرا با نخست‌وزیر اوکراین صحبت کردم و درباره تمرکززدایی و اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق مختلف گفت‌وگو کرده‌ایم اما فدرالی شدن به معنای فروپاشی نیست. جامعه بین‌الملل و به ویژه فرانسه با فدرالی شدنی که به تجزیه اوکراین منتهی شود، مخالفند.

انتهای پیام

کد N235641