زمین لزره 6/6 ریشتری پاپوا گینه نو را لرزاند

گینه پاپوا,6 6 ریشتر

تهران - ایرنا - خبرگزاری ˈشین هواˈی چین روز یکشنبه در گزارشی از بندر ˈمورسبیˈ در جزیره پاپوا گینه نو از بروز چهارمین زمین لرزه به قدرت 6/6 ریشتر در این جزیره در جنوب شرق آسیا در اقیانوس آرام خبر داد.

این گزارش به نقل از مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام واقع در ˈهاواییˈ آمریکا اعلام کرد که در پی زلزله 5/7 ریشتری دیروز/شنبه در این جزیره، امروز نیز این جزیره برای چهارمین بار لرزید که قوی ترین این زمین لرزه ها 6/6 ریشتر بود.

دیروز همچنین یک زمین لرزه شدید دیگر به بزرگی 6/6 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) درآب های برون ساحلی جزیره ˈبوجین ویلهˈ این کشور به وقوع پیوست.

بخش زلزله نگاری آمریکا امروز ابتدا از احتمال بروز سونامی پس از این زلزله خبر داده بود،اما دقایقی بعد پس از اعلام محل وقوع این زمین لرزه در 59 کیلومتری جنوب غرب شهر ˈپانگوناˈ در جزیره ˈبوجین ویلهˈ پاپوا گینه نو و در عمق 24 کیلومتری اقیانوس، احتمال بروز سونامی را بسیار ضعیف دانست.

به گزارش شین هوا ، پس لرزه های امروز به ترتیب 6، 1/6 ، 6 و 6/6 هر یک به ترتیب در عمق 18، 69 و 24 کیلومتری عمق دریا اتفاق افتادند.

این گزارش محل بروز این زلزله ها را محدوده ˈحلقه آتشˈ در اطراف جزایر سلیمان در اقیانوس آرام عنوان و اعلام کرد که هنوز از تلفات یا خسارت احتمالی آنها گزارشی مخابره نشده است.

یادآوری می شود جزایر سلیمان در بهمن ماه گذشته نیز شاهد یک زمین لرزه قوی هشت ریشتری بود.

مترجمام**1378**1856
کد N235481