بازتاب سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی درباره رآکتور اراک

علی اکبر صالحی, رآکتور اراک, مطبوعات جهان

بازتاب سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره وضعیت رآکتور هسته‌ای بوشهر و پیشنهادهای هسته‌ای ایران به ۱+ ۵، ادعاهای یک وزیر اسرائیلی درباره برنامه هسته‌ای ایران،...

بازتاب سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره وضعیت رآکتور هسته‌ای بوشهر و پیشنهادهای هسته‌ای ایران به ۱+ ۵، ادعاهای یک وزیر اسرائیلی درباره برنامه هسته‌ای ایران، بازتاب سخنان یکی از فرماندهان نظامی ایران درباره حمید ابوطالبی و واکنش ایران به مصادره ساختمان بنیاد علوی در نیویورک، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.به گزارش «تابناک»، سخنان روز گذشته علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره تأسیسات هسته‌ای کشور و مذاکرات با ۱+ ۵، از جمله موضوعاتی است که مورد توجه شمار بسیاری از مطبوعات جهانی قرار گرفته است.

در این زمینه، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» و مجموعه دیگری از مطبوعات و رسانه‌ها، بخشی از سخنان صالحی را مورد توجه قرار داده‌اند که از حل و فصل مسائل مربوط به رآکتور آب سنگین اراک سخن گفته است.

این خبرگزاری به نقل از صالحی می‌نویسد، ایران در طراحی رآکتور اراک بازنگری می‌کند تا میزان پلوتونیوم تولیدی آن را کاهش دهد؛ بنابراین، وی تأکید کرده که موضوع رآکتور هسته‌ای اراک، تقریباً حل و فصل شده و کشورهای ۱+ ۵ نیز با پیشنهاد ایران در این زمینه موافقت کرده‌اند.
خبرگزاری کویت، بخش دیگری از سخنان صالحی را بازتاب داده که از پایان فرایند تبدیل اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد به ۵ درصد خبر داده است. این خبرگزاری به نقل از صالحی می‌نویسد: «ایران در دوازدهم آوریل، فرایند کاهش غلظت ۱۰۳ کیلوگرم از ذخایر اورانیوم غنی شده خود از ۲۰ درصد به ۵ درصد را تکمیل کرده است».

وی همچنین گفته، ایران به گروه ۱+ ۵ پیشنهاد کرده که با هدف تولید ۳۰ تن سوخت برای نیروگاه هسته‌ای بوشهر، میزان سانتریفیوژهای ایران نسبت به میزان موجود افزایش پیدا کند؛ اما این پیشنهاد هنوز در دست بررسی است. صالحی در بخش دیگری از سخنان خود به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران اشاره کرده و گفته گزارش‌های جدید این نهاد، نسبت به قبل معتدل‌تر شده است.
با این حال، رژیم اسرائیل همچنان به فضاسازی‌های خود علیه برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد. به نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل» یووال استینیتز، وزیر امور راهبردی رژیم اسرائیل مدعی شده، اظهارنظرهای مقامات ایرانی درباره حصول پیشرفت در مذاکرات با قدرت‌های جهانی بر سر رآکتور هسته‌ای اراک، اقدامی از سوی ایران است تا بدین وسیله، توجه بین‌المللی را از نگرانی اصلی، یعنی غنی‌سازی اورانیوم در ایران، منحرف کند. به ادعای وی، مهم‌ترین مسأله موجود با ایران، وجود هزاران سانتریفیوژ در این کشور است که اورانیوم را تا سطح مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای غنی می‌کنند. 
اما در میان دیگر مطالب، برخی از مطبوعات جهانی سخنان یکی از فرماندهان سپاه پاسداران را مورد توجه قرار داده‌اند که درباره وضعیت نماینده جدید ایران در سازمان ملل ‌اظهارنظر کرده است.

روزنامه «گالف تودی» می‌نویسد، در پی خودداری آمریکا از صدور روادید برای نماینده جدید ایران در سازمان ملل، یکی از مقامات ارشد نظامی ایران از وزارت خارجه این کشور خواسته تا فرد دیگری را برای نمایندگی در این سازمان معرفی کند. این روزنامه به نقل از سردار محمد باقرزاده می‌نویسد، از آنجا که مادر حمید ابوطالبی دو پسر خود را در جریان جنگ عراق از دست داده، وی باید در ایران و نزدیک به مادر خود سکونت داشته باشد.
در پایان در پی اقدام آمریکا در مصادره ساختمان متعلق به بنیاد علوی در نیویورک، روزنامه «گاردین» واکنش ایران به این کار را مورد توجه قرار داده است. این روزنامه می‌نویسد، ایران روز گذشته اقدام آمریکا در مصادره ساختمان مذکور را مورد انتقاد قرار داده و گفته این کار در تناقض با حقوق آزادی مذاهب در آمریکاست. این روزنامه به نقل از مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌نویسد، مصادره اموال بنیاد خیریه علوی، تردیدهایی را درباره اعتبار سیستم دادگستری در آمریکا بر‌می‌انگیزد.
کد N234538