یک مقام عراقی:

مواضع ریاض در قبال عراق طائفه ای است/ائتلاف شیعیان ضامن وحدت کشور است

آفریقا و خاورمیانه

رئیس فراکسیون ائتلاف دولت قانون در عراق با اعلام اینکه ائتلاف شیعیان عراق ضامن وحدت این کشور است اظهار داشت که مواضع ریاض در قبال عراق طائفه ای است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، خالد العطیه رئیس فراکسیون ائتلاف دولت قانون اظهار داشت: ائتلاف شیعیان در عراق ضامن وحدت این کشور است و این ائتلاف صبغه طائفه ای ندارد، بلکه نماینده اکثریت ملت عراق است.

وی خاطرنشان کرد: درباره دیدگاه های استراتژیک به ویژه حکومت فدرالی در عراق میان گروه های سیاسی شیعه اختلاف نظر وجود دارد.

عطیه گفت: جریان صدر برای بازسازی عراق از یک دیدگاه راهبردی برخوردار نیست. هر حزبی و جریانی که آرزوی رهبری کشور را در سر می پروراند باید مواضع خود را در قبال مسائل سرنوشت ساز مطرح کند.

این مقام عراقی افزود: توافق پشت پرده ای وجود دارد تا بودجه کشور تصویب نشود و توافقنامه های محرمانه میان فراکسیون "متحدون" و کرد و برخی فراکسیون های شیعه بر تصمیم گیری های پارلمان عراق تاثیر گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: ثروت نفتی عراق متعلق به تمام ملت است و تنها باید از طریق حکومت فدرال صادر شود. خالد العطیه گفت: اسامه النجیفی طبق دستورات خارجی عمل می کند و در راستای منافع و سیاست های عربستان سعودی گام برمی دارد.

رئیس فراکسیون ائتلاف دولت قانون گفت: ترکیه، قطر و عربستان سعودی برای فتنه انگیزی در عراق تلاش می کنند و موضع ریاض در قبال عراق طائفه ای است.