فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا: تعداد جنگجویان خارجی در سوریه از 800 تن به 8000 تن رسیده است

سیاسی

اواخر سال گذشته میلادی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیش‌بینی کرد که مخالفان سوری به زودی بر نیروهای دولتی این کشور پیروز می‌شوند.

اواخر سال گذشته میلادی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیش‌بینی کرد که مخالفان سوری به زودی بر نیروهای دولتی این کشور پیروز می‌شوند.

بدون آنکه مداخله مستقیمی از جانب سربازان آمریکایی صورت گیرد. یک سال بعد، با پررنگ‌تر شدن جنگ داخلی در سوریه، تعداد جنگجویان خارجی در این کشور به 8000 تن افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری دیفنس، سیاست بازدارندگی «متنظربمان و ببین» باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در قبال درگیری‌های سوریه باعث تداوم و بقای این درگیری در سوریه و دور نگه داشتن سربازان آمریکایی از این مهلکه شده است.

اما اولین پیامد نامطلوب این جنگ را باید هجوم پرتعداد جنگجویان خارجی به سوریه دانست، کسانی که حتی مقام‌های دفاعی و اطلاعاتی آمریکا اذعان می‌دارند اقداماتشان هزاران غیر نظامی را بی‌خانمان کرده یا به کام مرگ کشانده است.

منتقدان، اوباما را به خاطر عدم دخالت نظامی سریع مورد نکوهش قرار داد، اما ژنرال ری اودیرنو، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در منطقه گفته است: سوریه یک مشکل بسیار ترسناک و مخوف است که او در 40 سال گذشته با آن مواجه شده است.

هم اکنون تعداد جنگجویان خارجی در سوریه روبه افزایش است و مانورهای آن‌ها در سوریه بسیار گسترده شده است.

ژنرال لوید آستین، مسئول فرماندهی مرکزی آمریکا در جریان خطابه‌ای در موسسه نقشه‌نگاری و ماهواره اطلاعاتی آمریکا گفت: ما تشکیلات گسترده‌ای از مخالفان سوری را که با شبکه‌های دشمن در ارتباط هستند شناسایی کرده‌ایم. این افراد چالشی بسیار بزرگ برای جامعه اطلاعاتی آمریکا محسوب می‌شوند.

ژنرال آستین که آخرین فرمانده آمریکا در جنگ عراق بود، به خوبی از اقدامات جنگجویان خارجی و افراط گرایان مطلع است.

وی در این باره گفت: آن‌ها یک تهدید حتمی هستند، سوریه از این منظر یک مشکل بسیار پیچیده است. تا یک سال قبل 800 تا 1000 جنگجوی خارجی در سوریه حضور داشتند. اما امروز این تعداد به 7000 تا 8000 رسیده است که مطمئناً در یک سال این تعداد افزایش می‌یابد. اگر این روند مدیریت نشود، اعضای ارشد این گروه‌ها وارد غرب اروپا و آمریکا می‌شوند. این یک مشکل بسیار حساس و جدی است.

انتهای پیام

کد N234220