لاریجانی: از موضع وزیر صنعت درباره ندادن سهم درآمد یارانه ها به تولیدکنندگان نگرانیم

وزارت صنعت،معدن و تجارت,علی لاریجانی,صنعت

رئیس مجلس پس از ارائه گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجلس توصیه‌هایی را خطاب به نعمت‌زاده در خصوص مشکلات صنعت و معدن در کشور مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از گزارش محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره اقتصاد مقاومتی و وضعیت صنعت و تولید گفت: بحث صنعت و معدن بسیار مهم است و چند نکته را باید به آقای نعمت‌زاده بگویم.
او خطاب به نعمت‌زاده گفت: اینکه در گزارش شما آمده بود که اهداف کمی را مشخص کردید تا در یک بازه زمانی 4 ساله به آنها دست یابید، کار بسیار درستی است و امیدواریم با توجه به نکاتی که مطرح شد، یعنی یک راهبرد روشن در صنعت و معدن همین اهداف کمی را معنا دار کنید و درخواست‌هایی را که از مجلس داشته باشید، ما به شما کمک می‌کنیم و اهداف شما منطقی بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نکته دوم این است که شنیدیم شما کتاب صادرات و واردات را در اسفندماه تدوین کرده‌اید که یک کتاب راهنما برای بخش‌های تولیدی کشور است. اقدام بسیار درستی است. البته گفتید که در همه جا مورد نظر شما نبوده است، ولی طبیعتا در دولت به مساعی مشترک نیاز است و امیدواریم مبنای خوبی برای فعالیت‌های تولیدی کشور باشد.
لاریجانی ادامه داد: نکته دیگر در مورد اصلاح قوانین است که گفتید در این زمینه تاملاتی داشتید و کار کردید. بعضی از قوانینی که در شرایط فعلی برای اقتصاد مقاومتی مناسب نمی‌دانید و باید نسخ شود و یا باید تغییر یابد را مدون کردید. ما منتظریم آنها را هر چه زودتر به مجلس بدهید و ما در اولین فرصت آن را تصویب کنیم تا راه برای تولید کشور باز شود و واقعا یکی از دغدغه‌های نمایندگان مسئله رکود در تولید است که عمدتا در صنعت و معدن وجود دارد.

سهام عدالت سرمایه بانکها شود
او گفت: در اصلاح قوانین قطعا توجه به بالا بردن بهره‌وری و همچنین توسعه صادرات و تقویت تحقیق و توسعه دارید که از مسائل مهم صنعتی ماست. نکته دیگر نیز سرمایه در گردش کارخانجات است که بنده از فرمایشات شما استنباط کردم در این زمینه درد را تشخیص داده‌اید و استمداد می‌کنید که سایر دوستانتان در دولت به شما مدد برسانند. انتظار ما این است که جنابعالی به عنوان وزیر صنعت و معدن دولت را مجاب کنید که اگر لازم است سرمایه بانک‌ها افزایش پیدا کند و اگر خودشان می‌توانند انجام دهند، انجام دهند، اما اگر لازم است برای تامین سرمایه لایحه به مجلس بیاورید، پس لایحه‌تان را ارائه دهید.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دوستان نیز پیشنهادی آماده کرده بودند که از طریق سهم دولت در سهام عدالت که در حدود 30 و اندی هزار میلیارد تومان است، به عنوان سرمایه بانک‌ها استفاده کنیم. به هر حال باید به طریقی راهی برای این مورد پیدا کرد.
لاریجانی ادامه داد: مسئله سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی یک چیز ساده در شرایط فعلی نیست و اگر شما می‌خواهید تجهیزاتی که با ارز زیاد آمده و روی زمین نشسته است و آب و برق زیادی در اختیار آن قرار گرفته، بتواند با ظرفیت کامل کار کند که عقلایی نیز هست، باید سرمایه آنها تامین شود.
او با اشاره به اظهارات نعمت‌زاده درباره معوقات بانکی گفت: در زمینه معوقات بانکی شما گفتید بررسی کردید که بین 15 تا 20 درصد معوقات بانکی مربوط به تولید است. خوب اگر اینطور است ضوابط و مقررات مزاحم را بردارید و در قانون به شما اجازه دادیم که این معوقات را تقسیط کنید و بخشودگی جرائم داشته باشید و اگر قصد دارید رونق ایجاد شود باید این مشکلات فوری و فوتی رفع شود.
رئیس مجلس گفت: تلقی ما این است شما در یک فاصله زمانی کوتاه اینها را حل می‌کنید و یک گزارش خشنودکننده به مجلس ارائه می‌کنید چرا که یکی از معضلاتی است که سد راه رونق تولید است.
لاریجانی گفت: نکته دیگر در رابطه با سهم دولت در معادن است که 65 درصد است و شما درست فرمودید که باید برای تسهیل شرایط معدن مطرح شود و در این زمینه قانون وجود دارد. گاهی در لایحه بودجه آن را 20 درصد می‌کنید و خودتان را محروم می‌کنید و نباید در موقع تنظیم بودجه اجازه دهید که این مشکلات پیش بیاید. اجازه دهید که دست بخش معدن باز باشد. علی ایحال اگر لازم است اصلاحیه بدهید، به مجلس ارائه بدهید.

از مصاحبه شما درباره سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها نگرانیم
او گفت: نکته آخری که به آن تاکید می‌کنم نگرانیم از مصاحبه شما درباره سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها است که گفته‌اید که سهمی به تولید نمی‌دهید در حالیکه انتظار ما این است شما قانون را رعایت کنید و ما در قانون هدفمندی یارانه‌ها بخشی را برای تولید در نظر گرفتیم که اعم از کشاورزی و صنعت بود و در حال حاضر که اولویت دولت خارج کردن کشور از رکود است، باید از هدفمندی سهمی به تولید داد، والا همان چرخه غلط و باطل گذشته تکرار خواهد شد. لذا شما فعال باشید که در دولت اصلاح کنید که در این زمینه قانون رعایت شود و سهم تولید را بگیرید که حداقل می‌تواند تسهیلات بانکی را برای بخش تولید ارزان‌تر در اختیار قرار دهد و رونقی ایجاد شود.
رئیس مجلس ادامه داد: از آنجا که ما شما را فرد حکیمی در صنعت می‌دانیم و سابقه طولانی در این زمینه دارید، انتظار داریم مشکلاتی که امروز مطرح شد و دغدغه عموم نمایندگان نیز هست، با قدرت و جدیت رفع شود و گزارش بعدی شما شامل این شود که این مشکلات مرتفع شده است و در بازار کسب و کار در حوزه تولید و صنعت شاهد رونق باشیم. همچنین تاکیدی که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی درباره واردات بی‌رویه شده است باید مورد توجه قرار گیرد.
لاریجانی در پایان گفت: برای شما آرزوی توفیق می‌کنیم که از نقطه نظرات شما استفاده کردیم و امیدواریم خداوند به شما کمک کند و دولت نیز کمال همکاری را داشته باشد که بخش صنعت از رکود خارج شود.


45231

 

کد N234203