نطق میان دستور؛

دامادی: توافق‌نامه ژنو بدون اجماع مقامات ارشد نظام حاصل نشده است

یک عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت که در مقوله مذاکرات هسته‌ای گروهی به دنبال ابزار ساختن از سیاست خارجی برای سیاست داخلی هستند اما همگان می‌دانند محال است توافق‌نامه ژنو بدون اجماع مقامات ارشد نظام حاصل شده باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد دامادی در نطق میان دستور خود در صحن علنی صبح امروز(یکشنبه) مجلس گفت: رهبرم ندای فرهنگیت را در سال بانوی دو عالم شنیده‌ایم پس وای بر جماعتی که به جای التزام عملی به آن تنها به انتشار شعارگونه‌اش بسنده کند.

وی با تبریک فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر و تبریک پیشاپیش روز کارگر به کارگران ایران اسلامی تاکید کرد که انسجام اسلامی به یکپارچگی سیاسی برای حفظ منافع ملی از ضروریات کشور است.

این عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به توافق ژنو گفت: در مقوله مذاکرات هسته‌ای گروهی به دنبال ابزار ساختن از سیاست خارجی برای سیاست داخلی هستند اما همگان می‌دانند محال است توافق‌نامه ژنو بدون اجماع مقامات ارشد نظام حاصل شده باشد. در این شرایط عده‌ای اندک می‌کوشند آن را سیاه جلوه داده و از همه دستاوردهای آن چشم بپوشند.

دامادی ادامه داد: کسانی که در طی سال‌های اخیر چشم برهمه کاستی‌ها و هزینه‌زائی‌ها بسته‌اند امروز از گشودن فضا برای بحث کارشناسی درباره مذاکراتی محرمانه سخن می‌گویند، آنها به اندازه کافی بابت عملکرد گذشته خود زیر فشار و سوال و مواخذه جامعه هستند پس دیگر ضرورت ندارد بیش از این خود را جلوی خواست و اراده اکثریت مردم قرار دهند.

به گفته وی، این افراد به جای این کارها باید به بازنگری پرداخته و از گذشته‌شان درس گیرند.

دامادی در ادامه خطاب به دولت گفت: دستگاه بروکراتیک ناکارآمد و سنگین دولتی از پس مشکلات موجود به تنهای بر نخواهد آمد. از سوی دیگر چند بحران اساسی همچون مشکلات زیست محیطی شدید کشور را تهدید می‌کند در این شرایط نمی‌دانم که چرا عزمی برای بیان تمام واقعیت آن وجود ندارد.

وی فساد سیستماتیک را از دیگر بحران‌های اساسی کشور دانست و ادامه داد: این فساد محصول اراده چند کارمند جزء نیست. راه‌های فساد در درون نظام اداری گشوده شده است. از طرف دیگر با نگاهی به مشکل بیکاری و سناریوهای تقاضای کار و پیش‌بینی رشد اقتصادی می‌توان چشم‌اندازی از بازار کار ایران 1400 به دست آورد.

نماینده مردم ساری در مجلس خاطر نشان کرد: در این شرایط عزم سیاسی برای واقع‌گرایی نه در شعار بلکه در عمل نیاز است. واقع‌گرایی از لحظه‌ای آغاز می‌شود که به جای برشمردن دستاوردها از خطاهای خود گفته و برای جبران آن تلاش کنیم. هیچ دولتی اصولگرا، اصلاح‌طلب یا اعتدالی بدون مردمی سازمان یافته از پس حل مشکلات این کشور برنخواهد آمد.

دامادی افزود: باید شرایطی ایجاد کنیم تا مردم آزادانه بیندیشند، سرمایه‌هایشان را به کار بندند، کشورشان را دوست بدارند و جز قانون ملاحظه دیگری نداشته باشند. بنابراین دولت اطمینان داشته باشد با حاکم نشدن اکثریت شایستگان انبوه نیروی انسانی نامناسب و حجم فعلی هزینه‌های جاری نمی‌تواند مجالی برای اقدام توسعه ساختاری پیدا کند.

وی در ادامه به مشکلات حوزه انتخابیه‌اش اشاره و اظهار کرد: مازندران سبز سکه دورویی است که فقط روی سبزی، خوشی آب و هوا و زیبایی طبیعت آن به مردم نمایانده شده است. حال سوال این است که چرا از مشکلات مازندران گفته نمی‌شود و اینکه چرا زمین‌خواری و تخریب جنگل و آلودگی آب، زیست محیط ناب مازندران را به تخریب برده است.

نماینده مردم ساری در مجلس بهره‌بری اندک کشاورزی، سرمایه‌گذاری نامناسب اقتصادی و بیکاری را از جمله مشکلات حوزه انتخابیه‌اش برشمرد و گفت: به عنوان نمونه یک سوم سرمایه‌گذاری مازندران در داخل شهرک‌های صنعتی‌اش انجام می‌شود اما بسیاری از همان شهرک‌ها جاده و آب و برق مناسب ندارد.

دامادی ادامه داد: برای ایجاد فرصت اشتغال‌زایی در سال گذشته 542 واحد صنعتی برای سرمایه در گردش از این استان به صندوق توسعه معرفی شدند اما در نهایت 29 واحد تنها موفق به دریافت مبلغی برای سرمایه‌گذاری شدند آیا تمسخر آمیز نیست که کشاورزان مظلوم این استان سال‌ها پشت در اتاق مدیران برای تهیه ابتدایی‌ترین ادوات کشاورزی منتظر بمانند؟

وی در ادامه گفت: در این شرایط چه می‌شود که وزیر نسبت به کشته شدن 70 جوان ساروی در جاده مرگ‌بار ساری تاکان بی‌تفاوت باشد؟

این نماینده مجلس نبود بیمارستان و تکمیل نشدن جاده و کمربندی در استان مازندران را از دیگر مشکلات حوزه انتخابیه‌اش برشمرد و گفت که اکنون زمانی است تا از حمایت مازندرانی‌ها و ساروی‌ها در انتخابات 92 فرا رسیده است.

دامادی افزود: در میان این همه مشکل آیا شایسته است که همه وظیفه مسئولان و دغدغه آنها کشمکش بر سر گماردن منشی و یا معاون مدیرکل فلان اداره برای فلان پست باشد؟ چرا اراده‌ای برای پایان دادن به تلاش عده‌ای اندک انجام نمی‌شود که امروز و فردای این استان را بر پای منافع شخصی و جناحی قربانی می‌کنند.

وی در پایان گفت: تاریخ در خصوص رفتارهای این چنینی قضاوت خوبی نخواهد داشت چون نمی‌توان واقعیت را برای همیشه از چشم همگان پنهان کرد.

انتهای پیام

کد N234084