نخست‌وزیر اوکراین: پوتین می‌خواهد اتحاد شوروی را احیا کند

سیاسی

نخست‌وزیر موقت اوکراین در یک مصاحبه تلویزیونی گفت:‌ ولادیمیر پوتین تنها آرزویش بازیابی اتحاد جماهیر شوروری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آرسنی یاتسنیوک نخست‌وزیر موقت اوکراین روز شنبه مدعی شد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه تلاش دارد تا اتحاد جماهیر شوروی را بازیابی کند. این در حالی است که جدایی‌طلبان حامی کرملین در چند شهر واقع در شرق اوکراین ساختمان‌های دولتی را اشغال کرده و توافق روز پنج‌شنبه برای رفع بحران را نادیده می‌گیرند.

یاتسنیوک در این مصاحبه که قرار است امروز (یکشنبه) پخش شود، گفت: پوتین رویای بازیابی اتحاد شوروی را دارد و هر روز اقدامات بیشتری را برای رسیدن به این رویا انجام می‌دهد. خدا می‌داند که مقصد نهایی وی کجاست.

یاتسنیوک همچنین به نفوذ ولادیمیر پوتین در اوکراین اشاره کرد. وی بر نوستالژی پوتین برای اتحاد شوروی تاکید کرد و به یک ادعای پوتین در سال 2005 مبنی بر اینکه سقوط اتحاد شوروی بزرگترین فاجعه ژئوپولیتیکی قرن بیستم بود، اشاره کرد.

یاتسنیوک تاکید کرد:‌ سخنرانی معروف پوتین در مونیخ را به یاد دارید که گفته بود بزرگترین فاجعه قرن گذشته سقوط اتحاد شوروی است. از نظر من بزرگترین فاجعه این قرن بازیابی اتحاد شوروی تحت نظارت ولادیمیر پوتین خواهد بود.

نخست‌وزیر موقت اوکراین همچنین از کسانی که در شهر دونتسک در شرق اوکراین خواهان شناسایی یهودی‌ها و اعمال مالیات بر آنها شدند، شدیدا انتقاد کرد.

وی خاطرنشان ساخت: ما اطلاعاتی داریم مبنی بر اینکه این معترضان به اصطلاح صلح‌جو که مهمات در دست دارند، بولتن‌هایی را پخش کردند که گفته‌اند یهودی‌ها باید خود را معرفی کرده و ثبت‌نام کنند.

وی افزود: من امروز صبح در یک بیانیه صریح از نیروهای امنیتی و ارتش اوکراین و وزارت امنیت کشور اوکراین خواستم تا این جانی‌ها را پیدا کرده و آنها را به دست عدالت بسپارند.

انتهای پیام

کد N234048