در گفت‌وگو با ایسنا

بهشتی‌پور: قرارداد نفت در برابر کالا دور زدن تحریم‌ها است

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به دلیل وضع تحریم های یکجانبه علیه ایران بازار فروش نفت ما محدود شده است ولی با امضای قرارداد نفت در قبال کالا روسیه می تواند نفت مارا در بازارهای جهانی بفروش برساند.

حسن بهشتی پور در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با قرار داد نفت در برابر کالا میان ایران و روسیه خاطرنشان کرد: هر چند از جزئیات این قرار داد اطلاعی در دست نیست ولی مسئولان ایرانی اعلام کردند که بر روی قیمت تعیین شده برای نفت صادر شده ایران به روسیه اختلاف نظر دارند،در هر صورت ایران برای صادرات نفت به سایر کشورها با مشکل روبرو است و شاید این قرارداد بتواند کمی از این مشکل را حل بکند.

وی ادامه داد: قرارداد نفت در برابر کالا میان ایران و روسیه می تواند یکی از راههای دور زدن تحریم‌ها باشد یعنی مطبوعات روسها بحث نفت در برابر غذا را مطرح می‌کنند ولی این قرار داد در مورد نفت در برابر کالاهاست. به وسیله این قرار داد روسیه به جای ما نفت صادر می‌کند اما طبیعی است که این کشور در صورت قبول چنین کاری تخفیف چشمگیری از ما خواهد گرفت.

بهشتی پور در رابطه با این که آیا روسیه می‌تواند کالاهای مورد نیاز ایران را تامین کند یا خیر گفت: مطبوعات روسیه اعلام کرده اند که قرار داد ایران و روسیه نفت در برابر غذا خواهد بود ولی به عقیده من ایران در مقابل صدور نفت خود به روسیه کالا دریافت خواهد کرد و این که قرار است در ازای نفت چه کالاهایی و به چه قیمتی وارد کشور بشود هنوز مشخص نیست.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو در رابط با اینکه آیا امکان دارد روسیه در ازای نفت ایران رآکتور را تحویل بدهد گفت: قرار بود روسیه راکتوری برای ایران تولید کند ولی هنوز قرار داد آن نهایی نشده بنابراین نمی‌تواند شامل کالاهایی باشد که قرار است در مقابل نفت وارد ایران بشود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که ایران به کالاهای متنوعی نیاز دارد که می‌تواند آنها را در مقابل نفت دریافت کندخاطر نشان کرد: از آنجا که ریل راه آهن از آلیاژ بخصوصی تولید می‌شود که ما آنرا در اختیار نداریم می توانیم این آلیاژ را از چین و روسیه وارد کنیم همچنین ایران در گذشته از روسیه چوب و الوار وارد می کرد که همچنان می تواند به واردات آنها ادامه دهد و یا آنها را درقبال نفت دریافت کند.

بهشتی پور افزود: روسیه در نیروگاههای تولید برق مانند رامین در اهواز، نکا در شمال و یا چند پروژه‌ موفق دیگر سرمایه‌گذاری‌ کرده است و از این پس هم می تواند در قبال واردات نفت از ایران علاوه بر صدور کالا به سرمایه گذاری های خود در سایر پروژهای ایران ادامه بدهد.

وی در رابطه با اینکه آیا قرار داد نفت در برابر کالای ایران - روسیه تاثیری در مذاکرات 1+5 خواهد داشت یا نه، گفت: هر چند آمریکا گفته است که این قرار داد در مذاکرات با ایران تاثیر خواهد داشت ولی به نظر من این حرف آمریکا پایه و اساس ندارد زیرا آنها تحریم‌هایی را خلاف مقررات بین‌المللی وضع کرده و سایر کشورهایی که روابط نزدیک و تعاملات بیشتری با آمریکا دارند را هم مجبور به پذیرش این تحریم ها کرده است و این درحالی است که روسیه هیچ جبری برای پذیرش آن ندارد زیراتحریم‌های شورای امنیت در قبال ایران شامل نفت و گاز نمی‌شود.

بهشتی پور تاکید کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران یک جانبه بوده و نوعی باج خواهی محسوب می شود به همین دلیل روسیه اگر بخواهد می‌تواند به راحتی با ایران مناسبات نفتی داشته باشد و این کار نقض قوانین بین‌المللی هم محسوب نمی شود در هر صورت تا زمانی که قرار دادی بین ایران و روسیه منعقد نشده و جزییات و مبلغ دقیق آن مشخص نشود نمی‌توان اظهار نظری کرد.

وی در پایان گفت: کلیات قرار داد نفت در برابر کالا از آن جهت که کمک می‌کند ایران بتواند تحریم را دور بزند و اینکه چه کالاهایی قرار است در قبال نفت تحویل بگیریم اهمیت بسیاری دارد زیرا ایران به دلیل تحریم‌ها برای صدور نفت با محدودیت‌ هایی روبرو بوده و بازار فروش محدودی دارد بنابراین قرارداد نفت در برابر کالا به ایران کمک می‌کند تولید نفت و به دنبال آن صادرات خود را هم افزایش بدهد.

انتهای پیام

کد N234018