درخواست الظواهری برای توقف جنگ داخلی تروریستها/ داعش هیچ ارتباطی با گروه القاعده ندارد!

آفریقا و خاورمیانه

ایمن الظواهری در اظهاراتی جدید با ادعای نبود ارتباط میان القاعده و داعش، از گروههای تروریستی مسلح حاضر در سوریه درخواست کرد به جنگ داخلی میان خود پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه عراقی نهرین، "ایمن الظواهری" سرکرده القاعده در اظهاراتی که در پایگاههای اینترنتی وابسته به القاعده منتشر شده، خواستار توقف جنگ داخلی میان گروههای مسلح در خاک سوریه شد.

وی با تایید احتمال نفوذ برخی جریانها میان گروههای مسلح و به اصطلاح جهادی در سوریه، اظهار داشت: من احتمال نفوذ این گونه جریانهای ضدجهادی را رد نمی کنم، این جریانها در راستای تحریک گروههای جهادی و تنش آفرینی میان آنها فعالیت می کند.

وی در عین حال به احتمال نفوذ یک گروه وابسته به نظام سوریه در میان گروههای مسلح که آنها را به کشتار یکدیگر دعوت می کند، اشاره کرد.

الظواهری در ادامه با ادعای نبود ارتباط میان القاعده و داعش، مدعی شد که میان این دو گروه از لحاظ روش و عملکرد تفاوت وجود دارد. وی افزود: القاعده بر مبارزه با آمریکایی ها و پیشگیری از جنگهای دیگر تاکید دارد و از عملیاتهایی که در آنها خونهای زیادی بر زمین می ریزد، می گریزد! ما از عملیات در مساجد ، بازارها و مناطق مسکونی اجتناب می کنیم و همچنین با درگیری با دیگر گروههای مسلح مخالف هستیم!

سرکرده القاعده همچنین در ادامه اظهارات بسیار متناقض و سوال برانگیز خود، از نقش آفرینی ایران و حزب الله که همواره علیه منافع آمریکا در منطقه موضع گیری کرده اند، انتقاد کرد و درگیری با نیروهای مقاومت حزب الله لبنان در سوریه را یک امر واجب عنوان کرد!

خاطرنشان می شود سخنگوی داعش اخیرا در بیانیه با انتقاد شدید از سران القاعده آنها را به ارتداد از دین و صدور فتواهایی در زمینه قتل عام متهم کرده بود. داعش همچنین بر ادامه نبرد با القاعده و جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) تا زمان پیروزی تاکید کرده بود.