ادای احترام وزیر ژاپنی به معبد جنجالی یاسوکونی

یکی از وزرای کابینه دولت ژاپن امروز (یکشنبه) به معبد مورد مناقشه قربانیان جنگ که شامل جنایتکاران جنگی است، ادای احترام کرد؛ معبدی که مکررا عامل بروز تنش‌هایی میان توکیو با دولت‌های همسایه‌اش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیجی فورویا، قانونگذار و رئیس کمیسیون ملی امنیت مردمی ژاپن در وب‌سایت خود آورده است که صبح امروز به معبد یاسوکونی و پیش از فستیوالی که روز دوشنبه آغاز می‌شود، ادای احترام کرده است.

وی افزود: معتقدم که این ادای احترام به قربانیانی که جان خود را در راه کشور داده‌اند یک حق برای تمام ژاپنی‌هاست.

این قانونگذار گفت که به صورت منظم در فستیوال‌های بهاره و پاییزه به این معبد می‌رود و همچنین روز 15 اوت که روز تسلیم ژاپن در سال 1945 و پایان جنگ جهانی دوم است. وی گفت: من روزهای شنبه و یکشنبه به این معبد می‌روم چون در طول هفته باید به انجام وظایفم بپردازم.

ادای احترام مقام‌های ژاپنی به این معبد باعث خشم چین و دو کره شده است. این معبد یادبودی برای قربانیان جنگ از جمعه 14 جنایتکار جنگی است که در جریان محاکمه یا در زندان یا با اعدام کشته شدند.

فستیوال بهاره 21 تا 23 آوریل در ژاپن، همزمان با سفر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به ژاپن که بخشی از تور آسیایی‌اش است، برگزار می‌شود و وی قرار است علاوه بر ژاپن، به فیلیپین، کره جنوبی و مالزی هم برود.

ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم شبه جزیره کره را تصرف و به صورت ضربتی بخش‌هایی از چین و سایر کشورهای همسایه را به اشغال درآورد.

اوباما در مارس 2014 باعث شد تا شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن با پارک گئون‌-های، رئیس‌جمهوری کره جنوبی در یک نشست رو در رو برای اولین بار شرکت کند. فقدان چنین نشست‌هایی میان رهبران ارشد و کلیدی متحدان آمریکا در آسیا باعث نگرانی شدید واشنگتن بود.

اوایل ماه جاری میلادی، یوشیتاکا شیندو، وزیر کشور ژاپن به این معبد مورد مناقشه ادای احترام کرده بود. آبه نیز که تمایل خود را از گسترش و بسط نقش دفاعی ژاپن در منطقه آسیا اعلام کرده، به صورت منظم از این معبد دیدن می‌کند اما اعلام کرده که تنها یک بار آن هم در دسامبر 2013 به این معبد رفته است.

برخی از سیاستمداران ژاپنی هم که به این معبد می‌روند، گفتند که برای دفاع از جنگ این کار را انجام نمی‌دهند بلکه تنها برای بزرگداشت قربانیان و آسیب‌دیدگان جنگ جهانی دوم این کار را می‌کنند.

انتهای پیام

کد N233860