آیت‌الله استادی:

در معرفی اهل بیت(ع)، دانشنامه‌های متعددی باید تدوین شود

سیاسی

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: در معرفی اهل بیت(ع)، دانشنامه‌های متعددی باید از سوی علما و پژوهشگران تدوین شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: در معرفی اهل بیت(ع)، دانشنامه‌های متعددی باید از سوی علما و پژوهشگران تدوین شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‌الله رضا استادی در مراسم رونمایی از دانشنامه فاطمی که در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، با گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: فاطمه زهرا(س) دارای مقام والا و ارزشمندی است که با شفاعت ایشان همه شیعیان در محضر الهی آمرزیده می‌شوند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با ابراز خرسندی از تلاش پژوهشگران و محققان در تدوین دانشنامه فاطمی افزود: نویسندگان و علمای بسیاری در حوزه بودند که در راستای فرهنگ فاطمی قلم زدند و حتی امام خمینی(ره) در خصوص شخصیت والای این بانوی گرامی سخنان ارزشمندی را بیان کردند و آثاری را نگاشته‌اند.

وی اظهار کرد: با تنظیم و تدوین دانشنامه فاطمی می‌توانیم تا حدی خود را پیرو فرهنگ فاطمی بدانیم البته همه افرادی که توان تلاش علمی در این عرصه را دارند باید توجه خاصی به زندگی، سیره و شخصیت حضرت زهرا(ع) در آثار خود داشته باشند.

استادی با بیان برخی از سخنان امام راحل(ره) در مورد حضرت زهرای اطهر گفت: ایشان توجه خاصی به فرهنگ فاطمی داشت و در سخنانش با استفاده از حدیث اصول کافی حضرت فاطمه را بانوی بی نظیری توصیف کردند که به واسطه عظمتش، جبرئیل به محضر ایشان می‌آمدند و در حقیقت چه مقامی باید در وجود این بانو باشد که جبرئیل بر او نازل شود.

وی با تاکید بر مطالعه آثار فاطمی در جهت شناخت شخصیت دخت نبی اکرم(ص) گفت: دانشنامه نویسی در زمان ما گسترش خوبی پیدا کرده از این جهت لازم است دانشنامه‌ها که با پژوهش‌های فراوان تدوین شده در کتابخانه و در دسترس محققان قرار بگیرد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه یادآور شد: دانشنامه نویسی در مورد شخصیت معارف اهل بیت(ع) کاری ارزنده است که مردم را با سیره آنها آشنا می‌سازد و در حقیقت مهم‌ترین ویژگی دانشنامه نویسی حرکت به سوی تکمیل و تعالی است و هر چه می‌گذرد دانشنامه‌ها با گذشت زمان تکمیل‌تر می‌شود.

وی در توضیح دانشنامه فاطمی اظهار کرد: سه جلد نخست این اثر دارای نمایه می‌باشد و برای سه جلد دیگر باید نمایه زنی انجام شود.

استادی افزود: شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) آن گونه ارزشمند می‌باشد که هر یک از علما آرزو داشت برای فرهنگ فاطمی قلم بزند و این اثر بسیار ارزشمند و گرانقدر است.

وی نگارش دانش نامه‌های متعدد پیرامون اهل بیت(ع) از سوی محققان و پژوهشگران را خواستار شد و گفت: این دانشنامه‌ها باید به زبان‌های مختلف فارسی، عربی و انگلیسی در کتابخانه‌ها و در اختیار همه علاقه مندان به سیره اهل بیت(ع) قرار گیرد.

استادی در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که به تدوین دانشنامه‌ها می‌پردازند به مردم معرفی شوند تا اعتماد کافی در شناخت نویسندگان و پژوهشگران برای مردم فراهم آید به ویژه این دانشنامه که همه سجایا و خوبی‌های فاطمه(س) را درک کرده است.

انتهای پیام

کد N233767